20.05.2011 aktualizacja 14.07.2016

Pierwsza dama w sobotę na Monte Cassino

2011-05-20 (PAP) - Pierwsza dama Anna Komorowska będzie w sobotę na Monte Cassino, gdzie weźmie udział w uroczystości złożenia urny z prochami Ireny Anders, wdowy po gen. Władysławie Andersie, w grobie jej męża na Polskim Cmentarzu Wojennym. Anna Komorowska podkreśliła w rozmowie z PAP, że udaje się na Monte Cassino, ponieważ chce ponownie pożegnać Irenę Anders.

"W grudniu byłam na uroczystościach pogrzebowych pani Ireny Anders w Londynie i teraz, w rocznicę bitwy o Monte Cassino, pragnę pożegnać ją ponownie, uczestnicząc w ceremonii złożenia jej prochów na polskim cmentarzu u boku męża" - powiedziała PAP pierwsza dama.

Jak dodała, zapamięta Irenę Anders "jako wspaniałą osobę, znakomitą artystkę, której piękny głos brzmiał w legendarnej pieśni +Czerwone maki na Monte Cassino+, oraz jako pogodną, pełną ciepła kobietę".

Na Polskim Cmentarzu Wojennym będzie też - w związku z przypadającą w tych dniach rocznicą bitwy o Monte Cassino - delegacja kombatantów z Warszawy i z Londynu.

Sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert mówił w środę PAP, że jednym z elementów uroczystości na Monte Cassino, która rozpocznie się ok. godz. 9.30, będzie pochowanie urny z prochami Ireny Anders w grobie jej męża, dowódcy II Korpusu, gen. Władysława Andersa.

Kunert podkreślał, że jest to wydarzenie bez precedensu, ponieważ na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino w okresie powojennym miały miejsce tylko trzy pochówki: gen. Władysława Andersa, gen. Bolesława Ducha i biskupa polowego gen. Józefa Gawliny.

"Pochówek pani generałowej będzie miał miejsce na prośbę rodziny pary generalskiej i w porozumieniu z władzami włoskimi. Dodatkowy argument, który umożliwił pochowanie Ireny Anders na cmentarzu wojennym, stanowił fakt, że była ona również żołnierzem II Korpusu" - mówił Kunert.

Irena Anders, wdowa po generale Władysławie Andersie, znana aktorka i piosenkarka przedwojennej Polski i scen emigracyjnych, zmarła 29 listopada ub.r. w wieku 90 lat w swoim domu w Londynie. Była drugą żoną gen. Andersa, a generał jej drugim mężem. W Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie miała stopień podporucznika. Śpiewała żołnierzom przed szturmem na Monte Cassino i tuż po udanym ataku na górze klasztornej.

W Anglii po wojnie występowała w teatrze Hemara w Ognisku, na patriotycznych akademiach, uczestniczyła w zagranicznych tournee. Śpiewała dla Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Występowała m.in. w filmie "Wielka Droga" (1946 r.) o epopei polskich zesłańców.(PAP)

hgt/ bk/ jbr/
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL