Byli szefowie Państwowej Komisji Wyborczej: Ferdynand Rymarz, Stefan Jaworski oraz Wojciech Hermeliński otrzymali w poniedziałek od PKW medale pamiątkowe z okazji stulecia pierwszych wyborów do Parlamentu II RP. Medale wręczono także byłym wiceprzewodniczącym i byłym członkom Komisji.
Z rąk przewodniczącego PKW sędziego Wiesława Kozielewicza medale upamiętniające pierwsze demokratyczne wybory do parlamentu II RP odebrali: szef PKW w latach 1998-2010 Ferdynand Rymarz, Stefan Jan Jaworski, który pełnił tę funkcję w latach 2010-2014 oraz Wojciech Hermeliński, który stał na czele Komisji w latach 2014-19. Medale otrzymali także byli zastępcy przewodniczącego PKW: Jan Kacprzak (2000-2011) oraz Stanisław Kosmal (1991-2014). Wśród uhonorowanych medalami są też byli członkowie PKW: Stanisław Zabłocki, Tadeusz Żyznowski, Zbigniew Szonert, Andrzej Mączyński, Włodzimierz Ryms, Maria Grzelka, Janusz Niemcewicz i Bogusław Dauter.
"W dniu 28 listopada 1918 r., Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wyznaczył na niedzielę 26 stycznia 1919 r., termin wyborów do Sejmu Ustawodawczego. Do przeprowadzenia tych wyborów powołano między innymi działające w poszczególnych okręgach główne komisje wyborcze, składające się z przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego i trzech członków. Przewodniczącymi głównych komisji wyborczych byli prezesi sądów okręgowych lub wskazani przez nich sędziowie. Również zastępców przewodniczących powoływano z grona sędziów" - podkreślono w komunikacie zamieszczonym na stronie PKW.
Jak zaznaczono, instytucja Państwowej Komisji Wyborczej pojawiła się w polskim prawie wyborczym w 1922 r. Wówczas na podstawie art. 15 ustawy z dnia 28 lipca 1922 r. – Ordynacja wyborcza do Sejmu dla przeprowadzenia wyborów zostały ustanowione: Państwowa Komisja Wyborcza, okręgowe komisje wyborcze oraz obwodowe komisje wyborcze - czytamy.
PKW przypomniała, że z mocy Ordynacji wyborczej do Sejmu RP z 28 czerwca 1991 r. ustanowiono Państwową Komisję Wyborczą stałym i najwyższym organem właściwym, m.in. w sprawach przygotowania, organizacji i przeprowadzania wyborów oraz referendów. Podkreślono, że w skład PKW wchodzi dziewięciu sędziów: po trzech z Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Członków Państwowej Komisji Wyborczej powołuje Prezydent RP (od 2015 r. na dziewięcioletnią kadencję).
W komunikacie poinformowano, że od dnia 5 lipca 1991 r. - od pierwszego powołania do PKW - do 15 lipca 2019 r., kiedy nastąpiło ostatnie powołanie do PKW, prezydent RP powołał w skład Państwowej Komisji Wyborczej 28 sędziów, w tym 11 Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, 10 Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego i 7 Sędziów Sądu Najwyższego.
Podczas spotkania minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych członków Państwowej Komisji Wyborczej, długoletniego Sekretarza PKW Kazimierza Czaplickiego oraz pracowników Krajowego Biura Wyborczego. (PAP)
autor: Edyta Roś
ero/ par/