Europa i świat po 1989 roku

02.02.2017

Plac w Paryżu nazwany imieniem Marka Edelmana

Marek Edelman. 1980 r. Fot. PAP/M. Billewicz Marek Edelman. 1980 r. Fot. PAP/M. Billewicz

Plac w XI dzielnicy Paryża został nazwany imieniem Marka Edelmana, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim. O taki sposób uczczenia Edelmana wystąpili do Rady Paryża przedstawiciele żydowskiego ośrodka kulturalnego im. Włodzimierza Medema w Paryżu.

"Jestem zachwycony i zadziwiony – powiedział w czwartek wiceprezes ośrodka Emile Papiernik. - Zachwycony, bo ośrodek im. Medema jest spadkobiercą idei Bundu (żydowski ruch socjaldemokratyczny; Medem był jego czołowym przywódcą), któremu Edelman był do końca wierny".

"A zadziwiony, bo Rada Paryża nie powiadomiła nas o swej decyzji, choć to nasze stowarzyszenie wystąpiło po śmierci tego bohatera powstania w getcie warszawskim, o uczczenie go w nazwie ulicy lub paryskiego placu" – tłumaczył Papiernik, dodając: "sztandar Bundu, w który owinięto trumnę doktora Edelmana, przysłaliśmy z Paryża".

Pierwsza propozycja nazwania któregoś z placów stolicy Francji imieniem Edelmana padła w 2009 r. Rada Paryża oficjalnie podjęła ją w październiku 2013 r. i teraz sfinalizowała.

Mer Paryża Anne Hidalgo oceniła, że Edelman, "uznany za bohatera, jest jedną z najważniejszych postaci żydowskiego ruchu robotniczego i jednym z najwspanialszych przykładów żydowskiego oporu przeciw nazizmowi". Przypomniała, że "jest to jeden z historycznych przywódców powstania w getcie warszawskim" oraz że „był aktywnym działaczem Solidarności". Wśród odznaczeń Edelmana, który był także uczestnikiem powstania warszawskiego, wymieniła zarówno Order Orła Białego, jak i francuską Legię Honorową.

"To pewnie pierwszy plac na świecie noszący imię mego ojca" - powiedział w czwartek PAP mieszkający w Paryżu syn Marka Edelmana, Aleksander.

Miejsce to położone jest na skrzyżowaniu ulic du Moulin Joly i de la Fontaine au Roi. Przy placu stoi m.in. kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Odkupicielki oraz hostel młodzieżowy. Na niewielkim placu nie ma jeszcze tabliczek z nową nazwą.

Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)

llew/ ulb/ kar/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL