Tuż po Wielkanocy wyruszą do Rzymu pierwsze pielgrzymki na kanonizację papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Takie grupowe wyjazdy organizowane są ze wszystkich katolickich diecezji w kraju. Nieznana liczba wiernych pojedzie też na uroczystości samodzielnie.
Oficjalnej polskiej delegacji będzie przewodniczył prezydent Bronisław Komorowski, z którym pojadą byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz. Rząd będzie reprezentował szef KPRM Jacek Cichocki. Na kanonizację udaje się też wielu parlamentarzystów, m.in. lider PiS Jarosław Kaczyński. W Rzymie licznie stawią się polscy biskupi, m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz.
Włoskie MSW spodziewa się przyjazdu 800 tys. osób, nie tylko z Polski. Władze Rzymu przygotowują się na przyjęcie 2 tys. autokarów.
Brak dokładnych szacunków, ilu wiernych z Polski pojedzie do Rzymu na 27 kwietnia. Ks. Piotr Studnicki z biura informacji dla pielgrzymów polskich w Rzymie powiedział PAP, że - inaczej niż to miało miejsce przy beatyfikacji Jana Pawła II - w tym roku nie ma instytucji, która rejestruje przyjeżdżających. "Mamy jakieś grupy zarejestrowane - w granicach 30 tys. osób, ale wiemy, że to nie są wszyscy" - powiedział ks. Studnicki.
Z kolei rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, powołując się na dane z 22 diecezji, czyli z połowy kraju, poinformował PAP, że do Rzymu wyruszy ok. tysiąca autokarów z pielgrzymami; najwięcej z diecezji poznańskiej (300) i krakowskiej (200). Zaznaczył, że dane o pielgrzymkach autokarowych wciąż spływają do biura KEP.
Oficjalnej polskiej delegacji będzie przewodniczył prezydent Bronisław Komorowski, z którym pojadą byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz. Rząd będzie reprezentował szef KPRM Jacek Cichocki.
Wierni wybierają się do Rzymu także specjalnymi samolotami i pociągami. PKP Intercity wynajmuje zainteresowanym sześć składów z blisko 80 wagonami. Jak powiedział PAP biskup polowy WP Józef Guzdek, 120-osobowa pielgrzymka żołnierzy poleci do Rzymu trzema samolotami transportowymi C-295M.
Pielgrzymi chcą dotrzeć do Rzymu także nietypowymi środkami lokomocji. Marek Schramm, pół Polak, pół Niemiec, jedzie do Rzymu wyprodukowanym w 1958 r. samochodem marki Warszawa, który kiedyś należał do Karola Wojtyły. Z Polic (Zachodniopomorskie) na biegową pielgrzymkę wyruszyło 10 biegaczy-amatorów. Mają do pokonania ok. 2500 kilometrów. Z Podlasia biegiem do Rzymu wybrał się też maratończyk Piotr Kuryło. W Wielką Sobotę do Watykanu wyruszyli konno członkowie bractwa rycerskiego z Bratiana (Warmińsko-Mazurskie) ubrani w historyczne stroje z różnych epok. Kuria warszawsko-praska poinformowała PAP o czworgu pielgrzymów, którzy do Rzymu wybrali się na rowerach.
Przedstawiciele diecezji, z którymi rozmawiała PAP, zazwyczaj mają dane o zorganizowanych grupach wyjeżdzających do Rzymu za pośrednictwem parafii i diecezjalnych biur pielgrzymkowych. Jednak zgodnie zaznaczają, że rzeczywista liczba pielgrzymów może być większa, bo nie wszystkie parafie podały kuriom informacje o wyjazdach, a ponadto część osób planuje podróż na własną rękę.
Według szacunków wrocławskiej kurii do Rzym wyjedzie co najmniej 200 autokarów z Dolnego Śląska. Zawiozą ok. 8 tys. osób. "Kuria nie organizuje diecezjalnego, centralnego wyjazdu. Pielgrzymki organizują poszczególne parafie. Otrzymaliśmy także informacje o pojedynczych pielgrzymach samolotowych oraz o grupie pątników, którzy do Rzymu idą pieszo" - powiedział PAP ks. dr Rafał Kowalski z wrocławskiej kurii.
Z archidiecezji lubelskiej – jak podał ks. Ryszard Podpora z miejscowej kurii - wyjedzie ok. 2,2 tys. wiernych w zorganizowanych grupach. "Wyjazdy autokarami organizuje 36 parafii, a także biura turystyczne. Będzie też jeden lot samolotem czarterowym, który może zabrać 148 osób" – powiedział kapłan. Autokarowy wyjazd dla 45 osób organizuje też KUL.
Do łódzkiej kurii zgłoszono wyjazd ponad 1000 pielgrzymów i co najmniej 21 autokarów. Zdaniem ks. dr Rafała Leśniczaka z biura prasowego kurii liczba pielgrzymów z terenu archidiecezji może sięgnąć nawet 2,5 tys.
Włoskie MSW spodziewa się przyjazdu 800 tys. osób, nie tylko z Polski. Władze Rzymu przygotowują się na przyjęcie 2 tys. autokarów.
Według dyrektora biura pielgrzymkowego archidiecezji gdańskiej "Oremus" ks. Ryszarda Bugajskiego w zorganizowanych przez pomorskie parafie oraz osoby prywatne wyjazdach do Rzymu weźmie w sumie udział ok. dwóch tysięcy osób. Tylko za pośrednictwem "Oremusa" do Rzymu uda się 300 osób autokarami i 230 samolotami.
Z Rzeszowa do Rzymu pojedzie ponad 20 autokarów, a z Przemyśla – kilkanaście. Jednak Anna Prokop-Wilk z biura turystycznego Matteo Travel w Rzeszowie szacuje, że z Podkarpacia może wyjechać od 6 do 8 tys. pielgrzymów.
Z diecezji kieleckiej i sandomierskiej do Watykanu wyjedzie mniej więcej po 800 uczestników pielgrzymek organizowanych przez parafie. Do kurii radomskiej zgłoszono wyjazd 26 autokarów. Z diecezji płockiej wyjedzie ok. 700 osób. - tyle zgłosiły parafie organizujące pielgrzymki autokarowe i samolotowe.
Archidiecezja poznańska poinformowała PAP o wyjeździe co najmniej 28 autokarów, które zabiorą 1,4 tys. osób. W samolocie wyczarterowanym przez kurię będzie 200 pielgrzymów.
Osiem autokarów z pielgrzymami z archidiecezji warmińskiej wyruszy do Rzymu tuż po świętach Wielkanocnych. W wyjazdach zorganizowanych przez olsztyńskie diecezjalne biuro podróży w sumie weźmie udział 350 osób. Do Watykanu na kanonizację wybiera się także polonijna drużyna harcerska z Czerniachowska w obwodzie kaliningradzkim. Młodzi przyłączą się do drużyny gdańskich harcerzy.
Ks. Jarosław Grzegorczyk z archidiecezji białostockiej powiedział PAP, że podlaskie parafie przygotowują wyjazd ośmiu autokarów z ok. 400 osobami. Kanclerz kurii szczecińsko-kamieńskiej ks. Sławomir Zyga poinformował, że pielgrzymki do Rzymu zgłosiło 17 parafii diecezji. Joanna Solak z kurii warszawsko-praskiej podała PAP, że z tej diecezji do Rzymu pojedzie 20-25 autokarów 50- i 60-osobowych.
Wyjazdy wiernych z Opolszczyzny organizuje m.in. diecezjalne biuro podróży "Św. Jacek". Za jego pośrednictwem - jak podał ks. Joachim Kobienia z opolskiej kurii - do Rzymu pojedzie ok. 320 osób, w tym ok. 200 autokarami, reszta samolotami. Ponadto co najmniej cztery parafie tej diecezji samodzielnie organizują wyjazdy dla ok. 200 pielgrzymów.
Do Rzymu wybiera się kilkuset mieszkańców rodzinnego miasta Karola Wojtyły – Wadowic. Z diecezji bielsko-żywieckiej według szacunków biskupa pomocniczego Piotra Gregera na kanonizację wyjedzie około 3 tys. wiernych.
Z Zakopanego do Watykanu wyjadą cztery autokary, w Nowym Targu organizowane są dwie pielgrzymki, a z rodzinnej miejscowości kard. Dziwisza – z Raby Wyżnej pojedzie jeden autokar. Na lipiec planowana jest pielgrzymka dziękczynna górali do Watykanu za kanonizację Jana Pawła II.
W wielu przypadkach wyjazdy autokarowe do Rzymu są połączone ze zwiedzaniem Wiecznego Miasta i innych miejsc, m.in. Asyżu, Monte Cassino, Neapolu, Padwy i Wenecji, a także Pragi i Wiednia. (PAP)
ral/ aks/ ali/ ban/ epr/ ilp/ kat/ kno/ kop/ kyc/ mb/ pdo/ rpo/ skz/ swi/ szb/ szf/ szu/ pz/ jbr/