Rok 1956

27.03.2018

Pół miliona zł pomocy finansowej dla kombatantów Czerwca '56

Pół miliona złotych po raz kolejny trafi w tym roku jako pomoc dla kombatantów poznańskiego Czerwca '56. Wnioski o wsparcie będzie można składać w kwietniu w urzędzie wojewódzkim.

Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego podało we wtorek, że z pomocy skorzystać mogą czynni uczestnicy Czerwca ’56, będący w trudnej sytuacji materialnej.

"Środki zostaną przekazane osobom, które w wyniku wydarzeń sprzed 62 lat doznały uszczerbku na zdrowiu, represji ze strony funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, spotkały się z represjami w miejscu pracy bądź miały szczególne zasługi w niesieniu pomocy ofiarom poznańskiego buntu. Taką samą pomocą zostaną objęci także małżonkowie nieżyjących uczestników Czerwca ’56" – podał urząd.

Rozpatrzeniem wniosków zajmie się komisja powołana przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna. W jej skład wejdą pracownicy urzędu i przedstawiciele organizacji zrzeszających uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Wsparcie od 2010 roku jest przyznawane co roku, także wcześniej kombatantom w trudnej sytuacji były wypłacane pieniądze.

"Walcząc o godne życie, mieli odwagę wystąpić przeciw komunistycznej władzy. Za niezłomność niejednokrotnie zapłacili wysoką cenę, a dziś wielu z nich ciągle znajduje się w trudnej sytuacji materialnej" – napisano w komunikacie WUW.

Wnioski będą przyjmowane od 3 do 30 kwietnia.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy ówczesnych Zakładów im. Stalina podjęli strajk generalny, zorganizowali też masową demonstrację uliczną. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się dwudniowe starcia na ulicach miasta. Według badań IPN zginęło w nich co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych. Około 700 osób aresztowano.(PAP)

rpo/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL