Policja odnalazła marmurową tablicę upamiętniającą mazurskiego działacza Bogumiła Labusza (1860-1919), która przed kilku laty zniknęła ze ściany budynku dawnej szkoły w Labuszewie k. Biskupca (woj. warmińsko-mazurskie).
Jak poinformował PAP oficer prasowy olsztyńskiej policji mł. asp. Rafał Prokopczyk, informację o miejscu, w którym może znajdować się historyczna tablica otrzymali funkcjonariusze z komisariatu w Biskupcu. Kilka lat temu zniknęła ona w nieznanych okolicznościach z elewacji dawnej szkoły podstawowej w Labuszewie, która obecnie jest budynkiem mieszkalnym.
"Wykonana z marmuru tablica została znaleziona w piwnicy należącej do 47-letniego mieszkańca tej miejscowości" - dodał policjant.
Podczas przesłuchania mężczyzna zeznał, że tablicę zdemontował ze ściany budynku i schował, nie mając wiedzy o jej wartości historycznej. Policja nie przesądza, czy zostaną mu przedstawione zarzuty. W zależności od opinii biegłego, jego zachowanie może zostać uznane za kradzież lub przywłaszczenie mienia.
W sprawie oceny wartości historycznej tego znaleziska funkcjonariusze zwrócili się do warmińsko-mazurskiego konserwatora zabytków. Z informacji, jakie otrzymali, wynika, że tablica nie jest objęta ochroną prawną z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Od 1963 r. znajduje się natomiast w ewidencji miejsc pamięci narodowej, nad którymi nadzór sprawuje Instytut Pamięci Narodowej.
Bogumił Labusz (1860-1919) był znanym działaczem polskim w dawnych Prusach Wschodnich, współzałożycielem Mazurskiej Partii Ludowej. Zakładał wiele polskich instytucji na Mazurach, w tym Bank Ludowy w Szczytnie i kółka rolnicze. Współtworzył wydawane w ojczystym języku czasopisma - "Gazetę Ludową" i "Mazura". Z powodu swojej działalności był szykanowany przez władze pruskie.
Od 1918 r. został reprezentantem Mazurów w Naczelnej Radzie Ludowej i Sejmie Dzielnicowym w Poznaniu. Pod koniec życia włączył się w działalność plebiscytową na rzecz przyłączenia Warmii i Mazur do Polski. Zmarł w marcu 1919 r. Został pochowany w Hozembarku, gdzie mieszkał. Na jego cześć nazwę tej miejscowości zmieniono w 1948 r. na Labuszewo.
(PAP)
autor: Marcin Boguszewski
mbo/ son/