Polska po 1989 roku

13.01.2018

Policja wyjaśnia, kto namalował swastykę na wielokulturowym muralu w Białymstoku

Policja wyjaśnia sprawę i szuka sprawców namalowania swastyki na jednym z białostockich murali promującym wielokulturowość miasta. Mural znajduje się w centrum miasta, powstał w ramach projektu antydyskryminacyjnego.

Mural "Utkany wielokulturowością" powstał na ścianie jednego z budynków przy al. Piłsudskiego w 2015 roku, w ramach antydyskryminacyjnego programu "Różnorodność - podaj dalej!", prowadzonego przez Stowarzyszenie 9dwunastych. Mural nawiązuje do wielokulturowej historii miasta. Przypomina wielobarwną tkaninę, na której znajdują się słowa w różnych językach i wizerunki przedmiotów związanych z różnymi kulturami. Wśród nich jest menora - właśnie wizerunek świecznika został zamalowany swastyką.

O sprawie zrobiło się głośno w sobotę w mediach społecznościowych; wtedy też jeden z użytkowników zgłosił sprawę na policję.

Jak poinformował PAP w sobotę rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, policja otrzymała zgłoszenie o zdewastowaniu muralu i namalowaniu na nim swastyki. Dodał, że na miejsce został wysłany patrol; policja prowadzi czynności. Nie wiadomo kto namalował swastykę i od jak dawna jest ona w tym miejscu.

Na miejscu był też patrol straży miejskiej. Jak powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk, straż miejska będzie ustalać teraz administratora budynku. Dodała, że po zabezpieczeniu przez policję próbek farby, to właśnie administrator będzie zobowiązany usunąć swastykę.

Na początku ubiegłego roku, w niedalekim sąsiedztwie, na tej samej ulicy, ktoś zdewastował inny mural, gdzie widnieje cytat ze słów papieża Jana Pawła II: "Rasizm jest zaprzeczeniem najgłębszej tożsamości istoty ludzkiej". Nieznany sprawca na słowie "rasizm" napisał jasną farbą słowo "Żyd", zmieniając sens słów papieża i nadając im wydźwięk rasistowski i antysemicki. Wtedy miasto zdecydowało, że usunie zanieczyszczenia i odnowi mural tak, by sens słów papieża był zachowany. (PAP)

autor: Sylwia Wieczeryńska, Robert Fiłończuk

swi/ rof/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL