Polska po 1989 roku

26.07.2018

Policja wyjaśnia, kto zniszczył macewy na cmentarzu żydowskim w Dąbrowie Białostockiej

Policja wyjaśnia sprawę i szuka sprawców zniszczenia kilku macew na cmentarzu żydowskim w Dąbrowie Białostockiej (Podlaskie). Na kilku nagrobkach żółtą farbą namalowano rysunki.

Jak poinformował oficer prasowy z Komendy Powiatowej w Sokółce st. sierż. Kamil Kozłowski, zgłoszenie o zdarzeniu policja otrzymała w czwartek rano.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że na kilku nagrobkach zostały namalowane rysunki żółtą farbą, a do zdarzenia mogło dojść między 3 a 23 lipca. Policja nie informuje, co znajduje się na rysunkach.

Kozłowski powiedział, że policja prowadzi obecnie czynności, sprawdza czy nie doszło do znieważenia miejsca spoczynku zmarłych. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności lub do dwóch lat więzienia.

Cmentarz żydowski w Dąbrowie powstał pod koniec XIX wieku - informuje wirtualnysztelt.pl, portal Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jest ogrodzony. Na kirkucie zachowało się kilkadziesiąt macew; znajduje się też pomnik z wyrytą Gwiazdą Dawida i napisem w języku polskim i hebrajskim: "Poświęcony pamięci Żydów dąbrowskich, spoczywających na cmentarzu i miejscach zagłady, deportowanych w latach 1939-1945".(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ dsr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL