Przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie w poniedziałek rozpoczęli odwiedzanie miejsc polskiej pamięci narodowej w Wilnie i na Wileńszczyźnie. Wspólnie z przedstawicielami społeczności lokalnej i młodzieżą zapalają znicze, składają kwiaty.
"To jest czas zadumy, wspomnienia tych, którzy oddali życie w walce o niepodległość, wolność" - powiedział PAP kierownik wydziału konsularnego ambasady RP w Wilnie Marcin Zieniewicz.
W ciągu trzech najbliższych dni polscy dyplomaci odwiedzą dziesiątki miejsc związanych z różnymi okresami walk o niepodległość, poczynając od powstania kościuszkowskiego po okres II wojny światowej i działalność Armii Krajowej.
W poniedziałek znicze zapłoną na mogiłach bohaterów w rejonie solecznickim, wileńskim i szyrwinckim; we wtorek – w rejonie święciańskim, orańskim, trockim.
W środę, w Dniu Wszystkich Święty, światełka pamięci polskiej placówki dyplomatycznej zapłoną w miejscach pamięci narodowej znajdujących się w Wilnie: na cmentarzu na Rossie przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, na grobach polskich żołnierzy spoczywających na Nowej Rossie i na Cmentarzu Antokolskim. Kwiaty i znicze od polskiej ambasady trafią w środę też na groby żołnierzy AK na cmentarzach w Kalwarii Wileńskiej i Kolonii Wileńskiej oraz żołnierzy i polskich dyplomatów spoczywających na wileńskim Cmentarzu Bernardyńskim i w Ponarach.
W sumie ambasada RP w Wilnie oraz Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie przygotowały w tym roku 5500 zniczy i prawie 50 wieńców i wiązanek, a także około 1000 metrów biało-czerwonych szarf.
Wileńszczyzna jest usiana grobami polskich bohaterów. Polska placówka dyplomatyczna na Litwie przygotowuje katalog znajdujących tu polskich miejsc pamięci narodowej. Zgromadzono już ponad 500 stron informacji i około 1000 fotografii. W przyszłym roku katalog miejsc pamięci narodowej będzie dostępny na specjalnej stronie internetowej Nasza Pamięć.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ cyk/ mal/