Polska po 1989 roku

22.01.2018

Polska Fundacja Narodowa: propagowanie totalitaryzmów powinno być bezwzględnie ścigane

Polska Fundacja Narodowa sprzeciwia się istnieniu w przestrzeni publicznej jakiejkolwiek symboliki związanej z totalitaryzmami - zarówno nazistowskim, jak i komunistycznym; osoby, które ją propagują, powinny być bezwzględnie ścigane - podano w oświadczeniu Fundacji.

"Polska Fundacja Narodowa stanowczo sprzeciwia się istnieniu w przestrzeni publicznej jakiejkolwiek symboliki związanej z totalitaryzmami" — napisano w oświadczeniu, pod którym podpisał się Zarząd PFN.

PFN podkreśla, że w Polsce - która "jak żaden inny kraj ucierpiała w wyniku okupacji przez hitlerowskie Niemcy i sowiecką Rosję - nie może być miejsca na propagowanie postaw i symboli totalitarnych". W oświadczeniu umieszczonym na Twitterze zaznaczono, że w wyniku "ludobójczej polityki obu reżimów" zginęło ok. 6 mln. Polaków.

"Polska Fundacja Narodowa apeluje o bezwzględne ściganie osób propagujących oba totalitaryzmy oraz domaga się jak najszybszej, całkowitej likwidacji z przestrzeni publicznej symboliki totalitarnej" - głosi oświadczenie.

"Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczące działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". "+Ołtarzyk+ ku czci Adolfa Hitlera, płonąca swastyka, +Sieg Heil!+. To dzieje się na spotkaniach polskich neonazistów. Dziennikarzom +Superwizjera+ TVN udało się przeniknąć do tego środowiska. Na nagraniach ukrytą kamerą widać, jak ono funkcjonuje" - tak o materiale "Superwizjera" pisze na swoich stronach internetowych TVN24.

Na nagraniach zarejestrowanych ukrytą kamerą pokazane są m.in. zorganizowane w maju 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego "obchody" 128. urodzin Adolfa Hitlera. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił w sobotę Prokuratorowi Regionalnemu w Katowicach wszczęcie śledztwa ws. publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego przez organizację "Duma i Nowoczesność".

Szef MSWiA Joachim Brudziński w związku z emisją reportażu "Superwizjera" spotyka się w poniedziałek z szefem policji i prokuratorem krajowym.

Minister podkreślił w niedzielę, że w Polsce nie ma przyzwolenia na propagowanie faszystowskiego, komunistycznego lub innego totalitarnego ustroju państwa. Brudziński poinformował ponadto, że rozmawiał z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą na temat "bulwersujących wydarzeń" opublikowanych w programie.

Misją Polskiej Fundacji Narodowej jest budowa pozytywnego wizerunku Polski w kraju i za granicą. Fundacja powstała z inicjatywy 17 prezesów spółek Skarbu Państwa. (PAP)

autor: Maciej Zubel

zub/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL