Kampania 1939

18.06.2019

Ponad 2,5 mln zł zostało przekazane na remont cmentarza wojennego w Sochaczewie

Porozumienie w sprawie przekazania ponad 2,5 mln zł podpisali we wtorek wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki. "Ta kwota zabezpiecza pełen zakres kapitalnej modernizacji cmentarza" - powiedział PAP burmistrz.

Na prace remontowe cmentarza wojennego w Sochaczewie premier Mateusz Morawiecki przeznaczył kwotę 2 626 286,97 zł. Środki zostały przekazane do budżetu Wojewody Mazowieckiego z rezerwy ogólnej budżetu państwa.

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wymianę 287 betonowych krzyży na krzyże granitowe - wraz z montażem, wymianę 287 tabliczek epitafijnych na wykonane ze stali i grawerowane, modernizację kwatery wojennej żołnierzy Armii Krajowej poległych w miejscowości Bronisławy, a także na nadzór archeologiczny i wykonanie niezbędnych projektów budowlanych i dokumentacji.

"Kwota nie jest przypadkowa. Zwracając się za pośrednictwem pana wojewody do premiera przedstawiliśmy kosztorys wszystkich prac, które powinny być wykonane na tym cmentarzu i ku naszemu zadowoleniu otrzymaliśmy sto procent dotacji, całkowicie zabezpieczającej realizację wszystkich zamierzonych działań" - powiedział PAP burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki, który we wtorek, wraz z wojewodą mazowieckim Zdzisławem Sipierą podpisał porozumienie w sprawie przekazania kwoty na remont cmentarza.

Osiecki podkreślił, że nowe tabliczki epitafijne "będą wyeksponowane w piękny sposób, bo będą wzorowane na nieśmiertelnikach żołnierzy września" - wyjaśnił.

"Mówimy o dużym zakresie prac, bo wymianie ulegnie 287 krzyży, które są na dzień dzisiejszy krzyżami betonowymi. Kilkudziesięcioletni upływ czasu spowodował erozję. Będziemy wymieniać je na granitowe. Poprawiamy estetykę, ale też trwałość" - dodał.

Burmistrz powiedział, że starania o pieniądze na remont cmentarza rozpoczęły się ponad rok temu, a z powodu ogromnych kosztów trzeba się było zwrócić do premiera, by przyznał na renowację cmentarza środki z budżetu państwa.

"Cały zakres prac chcemy zakończyć 30 sierpnia, okres jest krótki, ale jesteśmy determinowani wydarzeniami września. Wrześniowa 80. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz bitwy nad Bzurą, muszą się spotkać z zakończeniem prac (...) zarówno na cmentarzu głównym, jak i na cmentarzu parafialnym, gdzie leżą też obrońcy Sochaczewa" - powiedział Osiecki.

Maciej Małecki (PiS), poseł na Sejm RP pochodzący z Sochaczewa powiedział PAP, że od dłuższego czasu zabiegał o środki na renowację cmentarza.

"Tam leżą blisko 4 tysiące polskich żołnierzy, żołnierzy września 1939 r., Armii Krajowej, mieszkańców ziemi sochaczewskiej. Rok temu pan premier odwiedzał Sochaczew i odwiedził cmentarz wojenny, na którym złożył kwiaty. Dzięki temu łatwiej było rozmawiać na temat potrzeb cmentarza" - stwierdził.

"Dzięki dotacji możemy nadać miejscu spoczynku naszych bohaterów należny blask. Cmentarz był utrzymywany w porządku, odnawiany, ale nie było takiego generalnego remontu. Dzięki dotacji za kilka miesięcy cmentarz będzie jeszcze piękniejszym pomnikiem polskich żołnierzy" - dodał Małecki.

W trakcie uroczystości podpisania dokumentów wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera powiedział, że to wyjątkowa umowa, bo chodzi o wyjątkową inwestycję.

"To bardzo istotna renowacja cmentarza w Sochaczewie, największego cmentarza Wojska Polskiego. Obowiązkiem państwa polskiego jest dbanie o nekropolie. Dziękuję za zaangażowanie burmistrzowi i posłowi, bez ich determinacji byłoby trudniej doprowadzić do remontu tej nekropolii" - dodał.

Cmentarz wojenny w Sochaczewie to największy cmentarz wojenny żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. na terenie Polski. Spoczywa na nim 3693 żołnierzy WP, ofiary cywilne oraz żołnierze Armii Krajowej polegli pod wsią Bronisławy. (PAP)

Wojciech Przylipiak

wbp/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL