Ponad 40 osób, w tym osiem pośmiertnie, zostało odznaczonych w środę we Wrocławiu Krzyżami Wolności i Solidarności. Wśród wyróżnionych są opozycjoniści z lat 50., 60., 70. oraz 80. XX w.
Odznaczenia wręczył w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim prezes IPN dr Jarosław Szarek.
W rozmowie z dziennikarzami Szarek podkreślił, że Wrocław był „bastionem Solidarności”. „Wrocław, ale i cały region – Dolny Śląsk był jednym z najsilniejszych bastionów Solidarności w Polsce. W stanie wojennym Wrocław był tym miejscem, na które patrzyła cała Polska – tu była siła podziemnej Solidarności i Solidarności Walczącej” - powiedział Szarek.
Najstarszy z odznaczonych w środę opozycjonistów to uczestnik wydarzeń z czerwca 1956 r. w Poznaniu. Wśród wyróżnionych są również uczestnicy Marca 68' we Wrocławiu, działacze opozycyjni z końca lat 70. oraz z lat 80. XX. Prezes IPN wskazał m.in. na działaczy Solidarności Walczącej, którzy blisko współpracowali z liderem tej organizacji – Kornelem Morawieckim.
Jedną z odznaczonych jest działaczka Pomarańczowej Alternatywy, a później współpracowniczka Kornel Morawieckiego, Alicja Grzymalska. „To odznaczenie jest dla mnie zwieńczeniem wielu lat działalności i lat moje młodości. Jestem bardzo zaszczycona” - powiedziała.
Odznaczona pośmiertnie została również matka Grzymalskiej, Leokadia Grzymalska. „Mama na pewno na nas patrzy i jest bardzo dumna i szczęśliwa; to ona mnie ukształtowała. Ona zawsze miała w sercu Boga, ojczyznę, Polskę. Była więźniem sowieckich łagrów, była prześladowana przez system komunistyczny” - mówiła Alicja Grzymalska.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony prze parlament 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego tradycji nawiązuje.
Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Nadawany jest przez prezydenta Polski, na wniosek prezesa IPN, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ itm/