Okupacja niemiecka

28.10.2018

Poznań: koncert zaduszkowy zwieńczy akcję „Zapal znicz pamięci”

Koncert zaduszkowy „Pamiętamy...” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu Koncert zaduszkowy „Pamiętamy...” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu

Koncert zaduszkowy „Pamiętamy...” zwieńczy w Teatrze Muzycznym w Poznaniu tegoroczną edycję akcji „Zapal znicz pamięci”. Wydarzenie upamiętni też ofiary gestapo, które ucierpiały w budynku Domu Żołnierza, obecnej siedzibie teatru.

W połowie października po raz 10. w Wielkopolsce a także w sąsiednich regionach upamiętniono pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy. W ramach akcji społecznej "Zapal znicz pamięci" znicze i kwiaty pojawiły się w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej. Akcja została zainicjowana w Wielkopolsce w 2009 roku. Jej celem jest upamiętnienie niemieckiej operacji Tannenberg, służącej eksterminacji polskich elit. W ramach tej akcji 20 października 1939 roku i w następnych dniach, w kilkunastu wielkopolskich miejscowościach dokonano publicznych, masowych egzekucji, w których stracono prawie 300 osób.

Rokrocznie podsumowanie akcji odbywa się w trakcie koncertu organizowanego w poznańskim Teatrze Muzycznym. W tym roku odbędzie się on we wtorek 30 października.

Jak poinformował w imieniu teatru Mateusz Frąckowiak, podczas koncertu Orkiestra Św. Marcina pod batutą Agnieszki Nagórki wykona "Historię Żołnierza" Igora Strawińskiego. Choreografię autorstwa Pauliny Wycichowskiej zaprezentuje zespół baletowy Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Podczas koncertu odbędzie się premiera płyty "Śpiewanki Wielkopolskie". Nagranie zostało zarejestrowane 22 czerwca podczas koncertu upamiętniającego 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i zwycięskiego powstania wielkopolskiego oraz 1050-lecie biskupstwa poznańskiego. "Tego dnia blisko 20 tys. osób zebrało się na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, aby wysłuchać utworów związanych z powstaniem i tradycją niepodległościową, zakorzenioną w Wielkopolsce. Wystąpili soliści i orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu, Chór Akademicki UAM przy udziale zaproszonych gości" – poinformował Frąckowiak.

Uczestnicy wtorkowego koncertu złożą kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą bohaterów, która znajduje się nieopodal wejścia do teatru.

Stojący w centrum miasta gmach Domu Żołnierza został przekazany wojsku 19 marca 1939 r. w dniu imienin Józefa Piłsudskiego. Wówczas odbyła się też w Poznaniu ostatnia przed wybuchem II wojny światowej defilada Wojska Polskiego.

Po rozpoczęciu wojny i powołaniu urzędów Tajnej Policji Państwowej na ziemiach wcielonych do Trzeciej Rzeszy, w budynku rozpoczął pracę urząd Gestapo. Aresztowani Polacy byli tam przesłuchiwani, następnie umieszczani w Forcie VII, a potem w uruchomionym w 1943 r. obozie w Żabikowie.

W piwnicach Domu Żołnierza funkcjonowało także tzw. więzienie domowe. W celach, na gołej posadzce przebywali skuci więźniowie, skąd wzywano ich na wielokrotne, połączone z torturami przesłuchania.

Obecnie na gmachu umieszczona jest tablica o treści: "Dom ten w latach 1939 -1945 był siedzibą Gestapo. W powszechnej pamięci Polaków zapisał się jako miejsce hitlerowskich zbrodni - masowych aresztowań, tortur, męczeństwa, tragedii i śmierci tysięcy mieszkańców tzw. +Kraju Warty+”. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL