Okupacja niemiecka

14.10.2018 aktualizacja 18.10.2018

Akcja społeczna „Zapal znicz pamięci” 2018 – fotografie

W niedzielę po raz 10. w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłonęły lampki. Celem akcji społecznej „Zapal znicz pamięci” jest upamiętnienie ofiar niemieckich zbrodni – pomordowanych mieszkańców polskich ziem wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy. Zdjęcia z miejsc pamięci można przesyłać na adresy: znicz@dzieje.pl i znicz@radiopoznan.fm.

Organizatorzy przedsięwzięcia zachęcają, by 14 października zapalać znicze w miejscach hitlerowskich zbrodni. Rokrocznie w ramach akcji światła pojawiają się w kilkuset miejscach kaźni.

„Zapal znicz pamięci” jest wspólnym przedsięwzięciem pionów edukacyjnych IPN z Poznania, Gdańska, Bydgoszczy, Katowic i Łodzi oraz regionalnych rozgłośni radiowych przy współudziale Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII w Poznaniu.

Część 2

„Założenia akcji pozostają niezmienne, ale każda edycja poświęcona jest innemu tematowi. W poprzednim roku było to zwrócenie uwagi na obozy koncentracyjne, w których ginęli przedstawiciele polskich elit. W tym roku przypominamy nieco zapomniane postacie z każdego regionu, które miały istotny wpływ na odzyskanie niepodległości i budowanie II RP. To m.in. powstańcy wielkopolscy i śląscy” – powiedziała we wtorek PAP koordynatorka akcji Marta Szczesiak-Ślusarek z poznańskiego oddziału IPN.

Wśród przypominanych w tym roku postaci jest m.in. poznaniak Leon Prauziński (1895-1940), członek Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego, zaangażowany w przygotowania do wybuchu powstania wielkopolskiego a później uczestnik walk.

Prauziński był autorem cyklu 12 obrazów olejnych poświęconych powstaniu wielkopolskiemu. Po wybuchu II wojny światowej Niemcy zniszczyli jego obrazy, a on sam 1 listopada 1939 r. został aresztowany przez gestapo. Osadzono go w obozie koncentracyjnym Fort VII w Poznaniu i po wyreżyserowanym procesie skazano na karę śmierci i stracono. Jako główny powód oskarżenia Niemcy wskazali jego twórczość artystyczną.

Tegoroczna akcja upamiętnia również: Franciszka Leona Kręckiego, ks. Władysława Robotę, ks. Franciszka Szczygłowskiego oraz Tomasza Wilkońskiego.

Marta Szczesiak-Ślusarek podkreśliła, że choć „Zapal znicz pamięci” odbywa się raz do roku, przedsięwzięcie ma istotny wpływ na rosnącą pamięć o polskich bohaterach.

„Dzięki akcji rośnie świadomość istnienia miejsc pamięci w poszczególnych regionach i miejscowościach. Z naszych obserwacji wynika, że są one odwiedzane także przy innych okazjach, uroczystościach rocznicowych” – powiedziała.

Według historyków na terenach wcielonych do III Rzeszy Niemcy wprowadzili znacznie większe represje niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Terror i egzekucje stały się od początku II wojny światowej codziennym doświadczeniem Polaków w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i ziemi łódzkiej. Do końca 1939 roku Niemcy zamordowali tam ok. 40 tysięcy osób - przedstawicieli polskich elit.

Akcja „Zapal znicz pamięci” została zainicjowana w Wielkopolsce w 2009 roku. 

W ramach niemieckiej operacji Tannenberg, służącej eksterminacji polskich elit, 20 października 1939 roku i w następnych dniach, w kilkunastu wielkopolskich miejscowościach na terenie m.in. pow. leszczyńskiego, śremskiego i kościańskiego, dokonano publicznych, masowych egzekucji, w których stracono prawie 300 osób.

Organizatorzy proszą, by przesłać dokumentujące zapalanie zniczy zdjęcia, wraz z krótkim opisem, na adresy: znicz@dzieje.pl oraz znicz@radiopoznan.fm.

Partnerem medialnym przedsięwzięcia jest portal www.dzieje.pl (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pat/

Akcja „Zapal znicz pamięci” 2018 – IPN tv:

Akcja „Zapal znicz pamięci” – zdjęcia:

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL