Europa i świat po II wojnie światowej

24.02.2018

Praga ma Aleję Ofiar Totalitaryzmu

Aleja w parku Ujezd w czeskiej Pradze nosi od soboty nazwę Alei Ofiar Totalitaryzmu. Uroczystość nadania nazwy odbyła się w przededniu 70. rocznicy dojścia komunistów do władzy, w ramach międzynarodowego projektu „Mene Tekel” upamiętniającego ofiary komunizmu.

Na uroczystości wiceprzewodniczący Konfederacji Więźniów Politycznych Frantiszek Szedivy podkreślił, że trzeba pamiętać o okresie totalitaryzmu, aby zapobiec jego powrotowi.

Pamięci o ofiarach totalitaryzmu poświęcony jest międzynarodowy festiwal historyczny "Mene Tekel", którego nazwa, zaczerpnięta z Biblii, odnosi się - jak pisze agencja CTK - do przepowiedni nieuchronnego upadku i kary za złe uczynki. Festiwal potrwa do 4 marca. Przypomni m.in. postacie Ireny Sendlerowej i rotmistrza Witolda Pileckiego.

Program festiwalu, w który zaangażował się Polski Instytut Kultury w Pradze, przypomina o ważnych wydarzeniach w historii Czech i innych krajów europejskich. Jak zauważa CTK, projekt zapoczątkowano w reakcji na brak zainteresowania społeczeństw losem więźniów politycznych z lat 50. XX wieku.

Aleja Ofiar Totalitaryzmu znajduje się przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu, na który składa się kilka postaci symbolizujących odchodzenie i przemijanie ludzkiego życia. Autorem rzeźb jest nieżyjący już artysta Olbram Zoubek.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL