Polska po 1989 roku

09.11.2018

Premier: bez determinacji kolejarzy nie byłoby niepodległej Polski

Bez determinacji kolejarzy nie byłoby sukcesu, jakim jest niepodległa i suwerenna Polska – napisał premier Mateusz Morawiecki do uczestników zorganizowanych w Tarnowskich Górach uroczystości upamiętniających pracownikom kolei, którzy polegli w walce o wolność kraju.

W piątkowych obchodach, które wpisują się setną rocznicę odzyskania niepodległości wzięli udział kolejarze, przedstawiciele spółek kolejowych, związkowcy, przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz oraz mieszkańcy Tarnowskich Gór. Wśród gości był m.in. wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Uroczystości "Kolejarze Niepodległej" odbywały się na placu dworca PKP w Tarnowskich Górach, przy krzyżu i obelisku poświęconym kolejarzom. W programie obchodów znalazła się uroczysta zmiana warty Wojska Polskiego, oprawa liturgiczna i artystyczna. W imieniu premiera kwiaty przy pomniku złożył wojewoda Jarosław Wieczorek.

W odczytanym przez Wieczorka liście do uczestników uroczystości premier napisał, że stulecie odzyskania niepodległości to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich Polaków. "Wpisana w ten szczególny jubileusz dzisiejsza uroczystość jest wyrazem hołdu, który składamy polskim kolejarzom przez dekady wnoszącym wkład w budowanie niepodległej Rzeczypospolitej" - napisał premier.

Jak zaznaczył, codzienna praca osób związanych z koleją, ale też ich determinacja i odwaga w podczas historycznych przełomów to dorobek współtworzący dziedzictwo polskiej wolności, który trzeba doceniać i pielęgnować.

"Tutaj, w Tarnowskich Górach, w tym symbolicznym miejscu, musimy przypomnieć, że pracownicy polskiej kolei odegrali istotną rolę w naszej historii. Prowadzili działalność patriotyczną w okresie zaborów, przyczynili się do odbudowy polskiej państwowości w 1918 r., zapisali piękną kartę w czasie powstań śląskich i II wojny światowej, a w okresie komunizmu odważnie upominali się o podstawowe wartości" - wskazał szef rządu.

"Bez determinacji kolejarzy nie odnieślibyśmy naszego sukcesu, jakim jest niepodległa i suwerenna Polska. Dziś jest czas, by za to wszystko tarnogórskim kolejarzom podziękować" - zaznaczył Morawiecki.

W swoim liście przypomniał też, że kolej ma strategiczne znaczenie dla każdego państwa i dodał, że polska kolej zmienia się dzięki nowym inwestycjom. Kolejarzom podziękował za codzienne zaangażowanie, które "wzmacnia Polskę, umożliwia jej rozwój i przyczynia się do pielęgnowania naszego dziedzictwa".

O historycznych i współczesnych zasługach kolejarzy mówił w swoim przemówieniu także wiceminister Bittel. "Dlatego też osoby w mundurach kolejarskich tradycyjnie są otoczone w naszym kraju poważaniem. Jest to w pełni uzasadnione, gdyż niejednokrotnie podczas pełnienia służby publicznej dawały one dowody profesjonalizmu, odpowiedzialności i patriotyzmu" - zaznaczył.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" w śląskim zakładzie spółki PKP Cargo Ryszard Lach podkreślił, że polscy kolejarze zasłużyli się w odzyskaniu niepodległości i później w walce podczas II wojny światowej.

"Szczególna zasługi mieli maszyniści oraz konduktorzy i kierownicy pociągów, którzy współpracowali z partyzantami. Niektórzy z nich zostali wydani, stracili życie albo w niemieckich obozach koncentracyjnych albo zostali rozstrzelani przez Niemców. Walczyli również na frontach drugiej wojny światowej" - powiedział. To pamięci tych kolejarzy jest poświęcony obelisk i tablica przed tarnogórskim dworcem.

W Tarnowskich Górach jest największa stacja rozrządowa w Polsce i druga w Europie. Śląski zakład PKP Cargo przewozi 33 proc. całej masy towarowej w kraju.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL