Premier Izraela Benjamin Netanjahu przyjedzie 13 czerwca do Polski, by wziąć udział w otwarciu na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau nowej, stałej ekspozycji poświęconej zagładzie Żydów – poinformował w poniedziałek rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel.
Inauguracja wystawy była początkowo zaplanowana na 9 maja, ale została odłożona ze względu na napięty kalendarz szefa izraelskiego rządu.
„Na razie nie wiemy, kto mu będzie towarzyszył ze strony polskiej” – powiedział Bartyzel.
Wystawa mieści się w bloku 27 niemieckiego obozu Auschwitz I. Dotychczasowa ekspozycja - "Męczeństwo i walka Żydów w Europie w latach 1933-1945", została przygotowana w 1967 roku, ale ze względu na narastającą wówczas antysemicką politykę komunistycznych władz PRL jej otwarcie dla publiczności było możliwe dopiero w roku 1978. Stało się to w 35. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jej forma współcześnie stała się mocno przestarzała.
W 2006 roku Międzynarodowa Rada Oświęcimska zgodziła się, by jerozolimski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem zajął się odnowieniem ekspozycji. Specjalną uchwałę w tej sprawie podjął także izraelski parlament. W styczniu 2010 roku szefowie Muzeum Auschwitz - Piotr M.A. Cywiński, a także Yad Vashem - Avner Shalev podpisali list intencyjny w sprawie realizacji nowej wystawy. Wcześniejsza została zdemontowana, a budynek poddany gruntownej konserwacji.
Instytut Yad Vashem poinformował w poniedziałek, że przygotowanie wystawy trwało cztery lata. Ma ona "ukazać deportacje Żydów do Auschwitz w szerszym kontekście prób przeprowadzenia przez nazistów systematycznej eksterminacji narodu żydowskiego" - głosi komunikat Yad Vashem przekazany AFP.
Muzeum Auschwitz i Yad Vashem współpracują od wielu lat. Głównym elementem współpracy są seminaria dla przewodników, edukatorów i nauczycieli. Dotyczą nie tylko historii zagłady czy obozów koncentracyjnych, ale także współczesnej kultury obu krajów oraz wzajemnych relacji. Pierwsze seminarium odbyło się w Jerozolimie 1993 roku. Od tamtej pory odbywają się one co roku i obejmują również pracowników innych muzeów martyrologii w Polsce oraz księży katolickich. W Polsce odbywają się seminaria dla uczestników z Izraela.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 roku powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Stałe wystawy narodowe na jego terenie powstawały z inicjatywy byłych więźniów obozu. Pierwszą otwarto w 1960 r. Obecnie czynne są m.in. wystawy: francuska, polska, rosyjska, romska, a także poświęcone Żydom węgierskim, słowackim i więźniom z Czech. (PAP)
szf/ fit/ ap/ son/ jra/