Prace nad projektem ustawy o mniejszościach narodowych będą kontynuowane – zapowiedział w wtorek premier Litwy Algirdas Butkeviczius po spotkaniu z przedstawicielami mniejszości narodowych.
„Uzgodniliśmy, że przygotowany rządowy projekt ustawy zostanie skorygowany i w najbliższym czasie prace nad projektem zostaną zakończone” - powiedział premier Algirdas Butkeviczius.
Najwięcej dyskusji wzbudza zapis zezwalający na używanie języka mniejszości narodowych w życiu publicznym oraz na podwójne nazewnictwo ulic i miejscowości, w których przedstawiciele mniejszości narodowych stanowią co najmniej 25 proc. mieszkańców.
Wiceminister kultury Litwy Edward Trusewicz poinformował we wtorek PAP, że w maju projekt ma trafić pod obrady rządu, a w czerwcu – pod obrady Sejmu.
W ubiegłym tygodniu kancelaria premiera Litwy zakwestionowała potrzebę przyjęcia ustawy o mniejszościach narodowych, twierdząc, że inne obowiązujące w kraju akty prawne zapewniają mniejszościom narodowym wszelkie prawa i wolności.
Według Trusewicza, podczas wtorkowego spotkania większość przedstawicieli mniejszości narodowych opowiedziało się za przyjęciem nowej ustawy o mniejszościach narodowych.
Przez ostatnie dwadzieścia lat na Litwie obowiązywała liberalna ustawa o mniejszościach narodowych, która m.in. regulowała używanie języka mniejszości. Przestała ona jednak obowiązywać w 2010 roku. Od roku jest przygotowany projekt nowej ustawy o mniejszościach narodowych, ale władze Litwy zwlekają z przyjęciem go.
Najwięcej dyskusji wzbudza zapis zezwalający na używanie języka mniejszości narodowych w życiu publicznym oraz na podwójne nazewnictwo ulic i miejscowości, w których przedstawiciele mniejszości narodowych stanowią co najmniej 25 proc. mieszkańców. Ten właśnie zapis będzie głównym tematem dalszych dyskusji nad projektem ustawy o mniejszościach narodowych.
Polacy na Litwie stanowią ponad 25 proc. mieszkańców w rejonach wokół Wilna: w wileńskim - 64 proc., w solecznickim prawie 80 proc. i w trockim - 31 proc., natomiast Rosjanie – na północy kraju, w mieście Wisaginia (Visaginas), gdzie liczą około 50 proc. mieszkańców.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)