Polskie Państwo Podziemne

17.04.2018

Premier o Stanisławie Likierniku: ludziom takim jak on zawdzięczamy wolną Polskę

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/J. Bednarczyk Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Ludziom takim jak on zawdzięczamy wolną Polskę. Cześć Jego Pamięci! - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki o zmarłym we wtorek Stanisławie Likierniku.

"Dziś zmarł Stanisław Likiernik +Stach+ - jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu AK, powstaniec warszawski. Uczestniczył w wielu akcjach sabotażowo-dywersyjnych, walczył w szeregach Zgrupowania +Radosław+. Ludziom takim jak on zawdzięczamy wolną Polskę. Cześć Jego Pamięci!" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

O śmierci Stanisława Likiernika, jednego z ostatnich żołnierzy Kedywu AK, poinformował jego przyjaciel Emil Marat. Likiernik brał udział w wielu akcjach przeciwko Niemcom, walczył w Powstaniu Warszawskim, był kawalerem Orderu Virtuti Militari.

Stanisław Likiernik (ur. w 1923 r.) jest jednym z dwóch pierwowzorów słynnego "Kolumba" – Stanisława Skiernika z powieści Romana Bratnego "Kolumbowie. Rocznik 20". To jego wojenne doświadczenia złożyły się na literacką postać, która dała nazwę całemu pokoleniu, legendzie Polski Walczącej. Po wojnie wyemigrował do Francji.

W 2007 r. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 r. minister obrony awansował Stanisława Likiernika na stopień podpułkownika, a prezydent nadał mu Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polski.

Wspomnienia dotyczące okupacji i Powstania Warszawskiego opublikował w książce "Diabelne szczęście czy palec Boży?".

Stanisław Likiernik - jak podał Marat - zostanie pochowany w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. (PAP)

par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL