Polacy na frontach II wojny światowej

02.06.2019

Premier w liście: ułani karpaccy kontynuowali chlubne tradycje polskiej jazdy

Toruń, 02.06.2019. Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej działania bojowe Pułku Ułanów Karpackich z udziałem weteranów 2 bm. w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Odsłonięcie tablicy poprzedziła msza św. w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy Pułku Ułanów Karpackich, pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego. Fot. PAP/T. Żmijewski Toruń, 02.06.2019. Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej działania bojowe Pułku Ułanów Karpackich z udziałem weteranów 2 bm. w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Odsłonięcie tablicy poprzedziła msza św. w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy Pułku Ułanów Karpackich, pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego. Fot. PAP/T. Żmijewski

Pułk Ułanów Karpackich kontynuował chlubne tradycje polskiej jazdy - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci tej jednostki, która odbyła się w Toruniu. Dodał, że ich legenda jest ważną częścią polskiej tożsamości narodowej.

List odczytał wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Adrian Mól podczas uroczystej mszy świętej pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Gwinei i Mali abp Tymona Tytusa Chmieleckiego. W koncelebrze uczestniczyli bp senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski i biskup pomocniczy tej diecezji Józef Szamocki.

"Oddajecie państwo hołd żołnierzom, którzy zapisali piękną kartę w historii polskiego oręża. Bohatersko walczyli oni w obronie oblężonego Tobruku, później zaś wsławili się zdobyciem wzgórza Passo Corno w bitwie o Monte Cassino. Trzeba podkreślić, że kiedy 75 lat temu Polska flaga zawisła na murach klasztoru i rozległ się hejnał mariacki, odbyło się to także dzięki ofierze ułanów karpackich" - napisał premier w liście do uczestników uroczystości.

Dodał, że ułani kontynuowali chlubne tradycje polskiej jazdy.

"Kawalerzyści przez wieki stali bowiem na straży bezpieczeństwa naszych granic i walczyli o naszą wolność. Budzili zasłużony podziw społeczeństwa i sojuszników, a także strach nieprzyjaciół. (...) Ich legenda jest ważną częścią naszej tożsamości narodowej" - dodał Morawiecki.

Podkreślił, że organizatorzy niedzielnych uroczystości, a w szczególności rodziny żołnierzy Pułku Ułanów Karpackich "zasługują na najwyższe uznanie".

"Przyczyniacie się państwo do pielęgnowania dziedzictwa polskiej kawalerii i dziedzictwa żołnierzy walczących pod biało-czerwonymi sztandarami o wolności Polski i innych narodów. Cześć i chwała bohaterom" - stwierdził premier w liście.

Tablicę odsłonięto na ścianie Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

"Europo, swoją wolność zawdzięczasz polskiemu żołnierzowi. Europo, swoją wolność zawdzięczasz temu, że polski żołnierz, tak jak ułani karpaccy, stanął po stronie dobra, że nie zadawał pytań +po co+ i +za ile+. Europo, polski żołnierz stał przy wartościach, który budowały przez wieki twoje oblicze. Dlatego ten polski żołnierz zwyciężył. Dlatego przyniósł Europie wolność. Europo, nigdy o tym nie zapominaj" - powiedział podczas uroczystości szef Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk.

Abp Chmielecki podkreślił w homilii, że żołnierze Pułku Ułanów "oddawali życie za ojczyznę, której nie mieli". Wielu z nich bowiem musiało zostać po II wojnie światowej poza granicami Polski, osiedlić się w Wielkiej Brytanii i tam założyć rodziny. Dodał, że rozmawiając z Włochami niejednokrotnie słyszał od nich, że pamiętają o dzielności i męstwie polskich ułanów - szczególnie ci z Ankony - miasta wyzwolonego przez tę jednostkę.

Dla pochodzącego z Torunia abp Chmieleckiego msza w toruńskim sanktuarium była sekundycją, czyli drugą mszą odprawioną po przyjęciu święceń biskupich w Watykanie w połowie maja.

Podczas uroczystości odczytano także listy marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. W imieniu rodziny głos zabrała wnuczka dowódcy i twórcy jednostki płk. Stanisława Wyskoty-Zakrzewskiego - Anna.

W uroczystym odsłonięciu tablicy uczestniczył syn płk. Wyskoty-Zakrzewskiego Zygmunt wraz z innymi członkami rodziny. Tablicę poświęcił bp Szamocki. Obecni byli abp Chmielecki i bp Suski. (PAP)

autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

twi/ rau/ drag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL