Polska po 1989 roku

07.05.2019 aktualizacja 08.05.2019

Premier wspomina Waldemara Milewicza - dziennikarza, który zginął w Iraku

Waldemar Milewicz, 1999 r. Fot. PAP/P. Wierzchowski Waldemar Milewicz, 1999 r. Fot. PAP/P. Wierzchowski

Premier Mateusz Morawiecki wspomniał we wtorek Waldemara Milewicza - polskiego dziennikarza, który 15 lat temu zginął w Iraku. Pamiętam jego wojenne korespondencje z Bliskiego Wschodu i Kosowa; wszystkim nam wydawało się wtedy, że jego wojenne kule się nie imają - podkreślił Morawiecki.

Waldemar Milewicz zginął 7 maja 2004 r. wraz z algierskim współpracownikiem TVP Mounirem Bouamranem. Ich samochód został ostrzelany z broni maszynowej 30 km od Bagdadu, w okolicach Mahmudii. Ranny został też jadący z polską ekipą operator Jerzy Ernst.

"15 lat temu zginął Waldemar Milewicz - jeden z najwybitniejszych polskich dziennikarzy i reporterów. Pamiętam jego wojenne korespondencje z Bliskiego Wschodu i Kosowa. Wszystkim nam wydawało się wtedy, że jego wojenne kule się nie imają. Niestety, do 7 maja 2004 roku" - napisał premier na Twitterze w rocznicę śmierci dziennikarza.

Milewicz zasłynął jako reporter wojenny. Przez wiele lat tworzył reportaże z dotkniętych wojnami i katastrofami zakątków świata m.in. z Bośni, Czeczenii, Kosowa, Abchazji, Ruandy, Kambodży, Somalii, Etiopii, a także z Iraku.

Był laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. przyznanej przez Johns Hopkins University w Waszyngtonie za reportaż "Czeczenia - 6 dni wojny", nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za cykl reportaży z wojny domowej w Ruandzie, Polskiego Pulitzera w kategorii news - za cykl reportaży z Kosowa i strajku górników w Rumunii. W 1999 roku Akademia Telewizyjna uznała go za "najwyżej cenionego dziennikarza", przyznając mu "Wiktora". W 2001 roku został wybrany Dziennikarzem Roku konkursu Grand Press. W 2004 r. został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.(PAP)

agzi/ mam/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL