Auschwitz

28.03.2018

Prezydenci Polski i Izraela spotkają się przed Marszem Żywych

12 kwietnia prezydenci Polski i Izraela, Andrzej Duda i Reuven Riwlin wezmą udział w Marszu Żywych; wcześniej planowane jest spotkanie dwustronne prezydentów - poinformowało w środę biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Kwietniowe spotkanie Dudy i Riwlina będzie pierwszym spotkaniem na tak wysokim szczeblu od czasu uchwalenia przez polski Sejm pod koniec stycznia br. nowelizacji ustawy o IPN. Zakłada ona m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Przepisy te wywołały krytykę m.in. ze strony Izraela i USA. 6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Zmienione przepisy obowiązują od 1 marca.

Udział obu prezydentów w uroczystościach zapowiedziano po raz pierwszy jeszcze w ub. roku.

Potwierdzając tę informację prezydenckie służby prasowe podkreśliły, że tegoroczny Marsz Żywych przypada w 30. rocznicę pierwszego Marszu.

"Udział w uroczystościach poprzedzony będzie dwustronnym spotkaniem prezydenta RP z prezydentem Państwa Izrael" - zaznaczyła Kancelaria Prezydenta.

W zeszły czwartek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że prace związane z wizytą Riwlina w Polsce są obecnie głównym zadaniem Kancelarii Prezydenta w ramach dialogu polsko-izraelskiego. Jak dodał, przy okazji wizyty, w Oświęcimiu dojdzie do rozmów prezydentów. Według Szczerskiego, jest też "sygnał", że prezydent Izraela chce ze sobą "przywieźć większą delegację, także rządową".

"To oznaczałoby rzeczywiście powrót do tych kontaktów na najwyższym szczeblu, zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. To byłby bardzo ważny sygnał" - podkreślił prezydencki minister.

Marsz Żywych przejdzie trzykilometrowym szlakiem od bramy głównej byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau, gdzie przy ruinach największych krematoriów odbędzie się ceremonia upamiętniająca ofiary Zagłady. W tym roku wydarzenie przypada w 30. rocznicę pierwszego marszu. Uroczystość tradycyjnie przypada w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa), którego data w kalendarzu gregoriańskim jest ruchoma. (PAP)

autor: Marceli Sommer

msom/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL