Epoka nowożytna

22.02.2019

Prezydenci Polski i Litwy złożyli wieńce przed pomnikiem Unii Lubelskiej

Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podczas uroczystości składania wieńców przed Pomnikiem Unii Lubelskiej w Lublinie. Fot. PAP/W. Pacewicz Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podczas uroczystości składania wieńców przed Pomnikiem Unii Lubelskiej w Lublinie. Fot. PAP/W. Pacewicz

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite oraz prezydent Andrzej Duda złożyli w piątek przed południem w Lublinie wieńce przed pomnikiem Unii Lubelskiej. W ten sposób uczcili oni 450. rocznicę zawarcia unii polsko-litewskiej, która dała początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Duda i Grybauskaite spotkali się już w czwartek w Warszawie, gdzie odbyła się ich rozmowy "w cztery oczy", a następnie rozmowy delegacji. W obecności prezydentów ministrowie obrony narodowej obu państw podpisali dokumenty dotyczące współpracy wojskowej.

W piątek przed południem, w drugim dniu wizyty w Polsce Dalia Grybauskaite, spotkała się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim.

Następnie prezydent Litwy udała się do Lublina, gdzie wraz polskim prezydentem złożyła wieniec przed pomnikiem Unii Lubelskiej. Obecni byli również m.in. ministrowie obrony Polski i Litwy.

Po południu w Lublinie dojdzie do trójstronnego spotkania prezydent Grybauskaite, prezydenta Dudy oraz prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Troje przywódców odwiedzi wspólnie kwaterę główną Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej, LITPOLUKRBRIG.

W siedzibie LITPOLUKRBRIG odbędą się rozmowy delegacji Polski, Litwy oraz Ukrainy pod przewodnictwem trojga prezydentów.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Zbigniew Kopeć

mzk/ kop/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL