Okupacja sowiecka

08.02.2019

Prezydent Białegostoku: Muzeum Pamięci Sybiru ma zostać otwarte do końca 2021 roku

Do końca 2021 roku ma zostać otwarte powstające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru – zapowiedział w piątek na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Instytucja powstaje w dawnych magazynach wojskowych. Będzie badać i dokumentować losy Polaków wywiezionych na Sybir.

Muzeum, powołane 1 stycznia 2017 r., działa w tymczasowej siedzibie. Docelowa siedziba muzeum powstaje przy ul. Węglowej w Białymstoku. Konferencja odbyła się na budowie powstającego gmachu.

Truskolaski powiedział, że budowa Muzeum Pamięci Sybiru to sztandarowa inwestycja miasta, które chce w ten sposób "uczcić pamięć tych, którzy przebywali na tej nieludzkiej ziemi". Dodał, że ma mieć ono wymiar większy, dotyczyć nie tylko XX wieku, ale też historii wcześniejszych zsyłek na Sybir. W jego ocenie, placówka jest bardzo wyczekiwana przez środowisko Sybiraków, a będzie instytucją "ważną na skalę nie tylko lokalną, nie tylko polską, ale również i europejską".

Podkreślił, że piątkowa prezentacja postępu prac na budowie muzeum jest związana z 79. rocznicą pierwszych wywózek na Sybir - w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku.

Muzeum ma zostać otwarte do końca 2021 roku - zapowiedział Truskolaski. Stan surowy budynku, to drugi etap inwestycji, wart 37,5 mln zł. Przypomniał, że ok. 14 mln zł pochodzi z budżetu ministerstwa kultury, i że muzeum pozyskało też unijne środki na utworzenie wystawy stałej i wyposażenie w wysokości 6,8 mln zł (pieniądze pochodzą z MKiDN z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko - PAP).

Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński wyjaśnił, że wystawa stała jest kolejnym etapem budowy muzeum. Dodał, że obecnie trwa przetarg na realizację tej wystawy i dostawę wyposażenia; został też ogłoszony konkurs na instalację artystyczną "Ludzie z lodu".

Muzeum mieścić się będzie w starych magazynach wojskowych. Trzykondygnacyjny gmach, na który oprócz magazynów złoży się nowy budynek, ma powierzchnię 5,5 tys. m kw. Będzie znajdowała się tam, oprócz wystawy stałej, biblioteka, miejsce wystaw czasowych, sale edukacyjne, sala audiowizualna, część administracyjna, przewidziano też miejsce na restaurację i księgarnię.

Oprowadzający dziennikarzy po budowie pracownik muzeum Piotr Popławski powiedział, że odwiedzający do głównej części muzeum będą wchodzić przez zabytkowy wagon, którym wywożono ludzi na Sybir. Stąd będzie można zwiedzać wystawę stałą, która będzie "sercem muzeum", znajdą się na niej eksponaty pozyskane do muzeum, mają być też wykorzystane na niej multimedia. Wystawę stałą zamknie instalacja "Ludzie z lodu".

Piątkowa prezentacja postępów budowy muzeum jest częścią rozpoczętych w piątek w Białymstoku obchodów 79. rocznicy pierwszych wywózek. Wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się prezentacja komiksu "Sybir ołówkiem" Aliny Maliszewskiej oraz koncert "Pamięć". Obchody potrwają do poniedziałku. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL