Kompleks memorialny w Małym Trościeńcu pod Mińskiem, gdzie podczas II wojny światowej działał jeden z największych niemieckich obozów zagłady, odsłonił w poniedziałek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka – poinformowała agencja BiełTA.
Łukaszenka zaznaczył, że memoriał w Małym Trościencu „jest symbolem potępienia antyludzkiej polityki nazizmu wobec pokojowo nastawionej ludności całej Europy”.
Podkreślił też, że kompleks memorialny powstał jako przedsięwzięcie całego narodu białoruskiego, gdyż pieniądze na jego stworzenie były wpłacane przez ludność na specjalne konta dobroczynne. „Część środków wypracowanych na republikańskim subotniku (czynie społecznym – PAP) także została przeznaczona na budowę pomnika” – dodał.
„Niech ten pomnik służy zbliżeniu ludzi w imię ideałów dobra i miłosierdzia. Niech przypomina nam, naszym dzieciom, naszym wnukom, że należy cenić i strzec pokoju i społecznej zgody. I niech nigdy nikomu nie pozwoli zapomnieć, do jakich makabrycznych tragedii prowadzą idee nazizmu, nietolerancji i dążenie do narzucania swojej woli siłą oręża” – podkreślił Łukaszenka.
Według historyków białoruskich w latach 1941-44 w Małym Trościeńcu zamordowano ponad 200 tys. osób. Był to największy obóz zagłady na terenie obecnej Białorusi i czwarty po Auschwitz, Majdanku i Treblince. Odsyłano do niego m.in. Żydów z Polski, Niemiec, Austrii i Czechosłowacji oraz Rosjan.
Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mc/