Polska po 1989 roku

18.06.2015 aktualizacja 14.07.2016

Prezydent Bronisław Komorowski Człowiekiem Roku "Gazety Wyborczej"

Za konsekwencję Tadeusza Mazowieckiego i przyzwoitość Władysława Bartoszewskiego prezydent Bronisław Komorowski został uhonorowany tytułem Człowieka Roku "Gazety Wyborczej". "Starał się łączyć Polaków, przedkładał umiar i porozumienie nad skrajność i dogmatyzm" - napisano w uzasadnieniu.

Podczas czwartkowej uroczystości redaktor naczelny "GW" Adam Michnik wręczył prezydentowi dyplom i mapę Polski z 1715 roku. "Pański wkład w historię wolnej i demokratycznej Polski, Pańskie poczucie odpowiedzialności, szacunku do inaczej myślących, tolerancji, dystansu i wielkiej kultury osobistej zostaną zapamiętane przez Rzeczpospolitą" - mówił w laudacji Michnik.

Jego zdaniem Komorowski gwarantował pokój wewnętrzny i spokój polskich domów. "Czas Pańskiej prezydentury z pewnością bardzo wysoko ocenią historycy, a rewolta przy urnach wyborczych stanie się przedmiotem wielu analiz. Jak to się stało, że Polacy strzelili sobie w stopę? I na jak długo?" - powiedział redaktor naczelny "GW".

Tytuł Człowieka Roku prezydent Komorowski otrzymał za to, że "starał się łączyć Polaków, że przedkładał umiar i porozumienie nad skrajność i dogmatyzm. Za to, że jako marszałek i prezydent zapewnił ład konstytucyjny, a w chwilach kryzysu chłodził rozpalone głowy” – głosi uzasadnienie.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Komorowski, odbierając wyróżnienie, stwierdził, że zawsze jako konserwatysta marzył o Polsce wielkiej i wielkości Polaków. "Jednak wielkość, moim zdaniem, to nie tylko rozległe granice, potęga militarna, wzrost gospodarczy, który oby trwał jak najdłużej. To także otwartość, wola przyciągania, a nie odpychania, szukanie tego, co łączy, a nie dzieli" - powiedział Komorowski.

Tytuł Człowieka Roku "GW" przyznaje od 1999 roku. W ubiegłym roku tytuł otrzymał rosyjski przedsiębiorca, były więzień polityczny Michaił Chodorkowski, a w poprzednich latach m.in. Władysław Bartoszewski, Tadeusz Mazowiecki, abp Józef Życiński, Zbigniew Brzeziński, Bronisław Geremek.

Początkowo planowano, że prezydent Komorowski odbierze tytuł 15 maja; jednak uroczystość przełożono.

10 maja odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, która nie rozstrzygnęła wyniku wyborów (najlepszy wynik uzyskał Andrzej Duda przed Bronisławem Komorowskim); 24 maja odbyła druga tura wyborów; wygrał ją Andrzej Duda. (PAP)

kno/ abr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL