Europa i świat po 1989 roku

12.06.2019

Prezydent Duda spotkał się z Polonią manifestującą poparcie dla zwiększenia bezpieczeństwa Polski

Przed spotkaniem z prezydentem USA Donaldem Trumpem prezydent Andrzej Duda spotkał się ze zgromadzoną przed Białym Domem Polonią, która manifestowała swoje poparcie dla działań zwiększających bezpieczeństwo Polski. "Bardzo dziękuję za wspieranie Rzeczypospolitej" - mówił Duda.

W środę prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybył do Waszyngtonu. Prezydentowi w Waszyngtonie towarzyszy delegacja rządowa, w tym szefowie: MSZ - Jacek Czaputowicz oraz MON - Mariusz Błaszczak. Pierwszego dnia wizyty polska para prezydencka złoży oficjalną wizytę w Białym Domu, gdzie spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem i jego małżonką Melanią Trump. Głównym tematem rozmowy będzie sprawa amerykańskiej obecności militarnej w Polsce. Planowane jest podpisanie porozumienia politycznego w tej sprawie.

Prezydent podczas swojego pobytu w Waszyngtonie mieszka w rezydencji Blair House, kompleksie dla prezydenckich gości. Przed spotkaniem z prezydentem USA Donaldem Trumpem, Andrzej Duda wyszedł do manifestującej przed Białym Domem Polonii, która zapewniała go o swoim poparciu dla działań na rzecz bezpieczeństwa Polski i wschodniej Europy. Zgromadzeni mieli ze sobą m.in. flagi polskie i amerykańskie. Część z nich skandowała w stronę prezydenta: "Dziękujemy, dziękujemy".

Pytany przez dziennikarzy, czy to ważny dzień dla Polski, prezydent odparł: "Myślę, że tak". "Myślę, że będzie miły, ale przede wszystkim - (to) bardzo ważne, polityczne spotkanie, z którego - mam nadzieję - wypłyną pożytki dla naszego kraju, pożytki natury bezpieczeństwa, natury militarnej, ale także pożytki przede wszystkim natury gospodarczej, być może na dziesięciolecia - mam nadzieję" - mówił Andrzej Duda.

"Być może, że zapadną dzisiaj rzeczywiście bardzo ważne postanowienia, że zostaną podpisane bardzo ważne dokumenty, które będą otwierały nowe pola współpracy i pewną nową formułę współpracy między Stanami Zjednoczonymi (i Polską), tak w zakresie militarnym, jak i w zakresie energetyki. Zobaczymy - dzień dopiero się zaczyna tutaj w Stanach Zjednoczonych" - powiedział prezydent.

"Bardzo dziękuję wszystkim Polakom, Polonii mieszkającej w Stanach Zjednoczonych, za wspieranie Rzeczypospolitej, jej interesów przez te wszystkie dziesięciolecia, (za to) że państwo wspieraliście nas tak dzielnie, kiedy dążyliśmy do NATO i że nadal wspieracie swoją ojczyznę za oceanem" - mówił Andrzej Duda.    (PAP)

autorki: Sonia Otfinowska, Marzena Kozłowska

sno/ mzk/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL