Po 25 latach musimy wyznaczyć sobie kolejne cele, by zagospodarować gigantyczny potencjał, który drzemie w sektorze pozarządowym - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na zakończenie Forum Inicjatyw Pozarządowych. Prezydent odznaczył również działaczy społecznych.
Prezydent wziął udział w zakończeniu konferencji, która była głównym wydarzeniem VII Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych (OFIP).
Jak ocenił, w bilansie minionego ćwierćwiecza powstanie i rozwój sektora pozarządowego to jeden z jaśniejszych punktów i osiągnięć wolnej Polski.
"Z punktu widzenia tego, co zmieniło się i w jaki sposób się zmieniało w Polsce, wszyscy czujemy, że jakimś nowym i bardzo ważnym elementem jest nie tylko mnogość, ale i aktywność wielu form aktywności obywatelskiej w obszarze organizacji pozarządowych. To jest coś, co przyszło do Polski i rozwinęło się razem z demokracją" - powiedział Komorowski.
"Ten rok jest szczególnym rokiem, wszyscy to doskonale wiemy i doskonale czujemy, to jest 25. rok naszej wolności. To jest szczególny rok, w którym dokonujemy pewnych podsumowań. Ale przecież podsumowania mają tylko wtedy sens, jeśli stanowią jakiś punkt wyjścia do tego, co chcielibyśmy zmienić, albo tego, co chcielibyśmy zrobić w następnych latach. (...) Myślę, że taki bilans robimy, i to jest niesłychanie potrzebne" - dodał prezydent.
Prezydent Komorowski mówił o wyzwaniach stojących przed sektorem pozarządowym. "Nie jest najlepiej w skali całego społeczeństwa z gotowością nas, Polaków, do angażowania się społecznego" - ocenił. Przekonywał, że trzeba zastanowić się, dlaczego pokłady zaangażowania społecznego wśród Polaków nie zwiększają się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Mówił, że trzeba pracować nad zmianą postaw, abyśmy chętniej się angażowali, a nie czekali, aż ktoś rozwiąże nasze problemy za nas albo stworzy nam ku temu narzędzia. Zdaniem Komorowskiego jest to wielki problem mentalnościowy, który utrudnia budowanie postaw obywatelskich.
"Ten rok jest szczególnym rokiem, wszyscy to doskonale wiemy i doskonale czujemy, to jest 25. rok naszej wolności. To jest szczególny rok, w którym dokonujemy pewnych podsumowań. Ale przecież podsumowania mają tylko wtedy sens, jeśli stanowią jakiś punkt wyjścia do tego, co chcielibyśmy zmienić, albo tego, co chcielibyśmy zrobić w następnych latach. (...) Myślę, że taki bilans robimy, i to jest niesłychanie potrzebne" - mówił prezydent Bronisław Komorowski.
Zwracał też uwagę na mechanizm 1 proc., który został wprowadzony, by pomagać w dystrybuowaniu budżetu, jednak de facto zastąpił Polakom prawdziwą filantropię. "Coś, co jest bardzo dobre, ma też drugą stronę medalu. (...) Ze względu na piękny mechanizm, że każdy obywatel płacący podatki może wskazać cel, który dla niego jest ważny, wygasza to częściowo osobiste zaangażowanie, bo ludzie czują, jak dają 1 proc., jakby to był ich 1 proc., wyjęty z ich kieszeni, a on jest w istocie wyjęty z budżetu" - mówił prezydent.
Jego zdaniem "wspaniała idea 1 proc." stanowi zagrożenie dla postaw filantropijnych, bo filantropia polega na tym, że trzeba wyjąć pieniądze z własnej kieszeni, a nie ze wspólnej puli. Podkreślił, że trzeba się zastanowić, jak temu przeciwdziałać i przekonywać Polaków, że 1 proc., to za mało, że ważna jest też gotowość do wydania pieniędzy własnych.
W czasie uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom organizacji pozarządowych.
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczona została Irena Rzeplińska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Paweł Kazanecki za Stowarzyszenia Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Więckiewicz, pełnomocnik prezydent Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Marcin Wojdat, Lidia Kołucka-Żuk z Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe, Marzena Mendza-Drozd z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego oraz Bohdan Skrzypczak z Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.
Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon, Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska, Draginja Nadażdin z Amnesty Inernational Polska, Jakub Boratyński z Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Piotr Choroś ze Stowarzyszenia Homo Faber, Piotr Drygała z Biura Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza, Ewa Głodowska-Morawska ze Stowarzyszenia Inicjatyw Niemożliwych „Motyka”, Justyna Janiszewska z Fundacji Edukacja dla Demokracji, Urszula Jaworska z Fundacji Urszuli Jaworskiej, Szymon Osowski ze Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog, Mirella Panek-Owsiańska ze Stowarzyszenia Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Ryszard Skrzypiec z Ośrodka Badań Aktywności Lokalnej, Paweł Sawicki oraz Ewa Teleżyńska z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.
Srebrnym Krzyże Zasługi zostali odznaczeni Magdalena Bogdaniuk ze Stowarzyszenia Klon/Jawor, Marcin Dadel z Centrum Inicjatyw Obywatelskich/Sieć SPLOT, Mirosława Hamera z Regionalnego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, Krzysztof Izdebski z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, Agnieszka Komorowska ze Stowarzyszenia Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne, Monika Kozieł z Centrum Cyfrowego Projekt Polska i Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz Beata Milewska z Ambasady Stanów Zjednoczonych.
OFIP - organizowane co trzy lata święto sektora pozarządowego - trwał w Warszawie od 8 września. Rozpoczął się od Tygodnia Obywatelskiego, który zakończył się w sobotę. W niedzielę obył się Piknik Inicjatyw Obywatelskich na Krakowskim Przedmieściu. Oficjalna część OFIP-u zakończyła się w poniedziałek, jednak jeszcze na wtorek zaplanowano ogólnopolskie forum samorządowych pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.(PAP)
akw/ itm/ mag/