Nowoczesny polski patriotyzm to głównie praca na rzecz modernizacji ojczyzny - powiedział w piątek prezydent Bronisław Komorowski podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Podkreślił, że Polskę można modernizować z pełnym poszanowaniem tradycji.
W przemówieniu wygłoszonym na pl. Zamkowym w Warszawie prezydent przypomniał, że 222 lata temu zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy Konstytucji 3 maja uważali się za patriotów. Wtedy - mówił Komorowski - był do wybór między patriotyzmem wielkiej zmiany i mądrej modernizacji a patriotyzmem "odwróconym w przeszłość" i nastawionym na obronę Polski przed nowymi trendami.
"Polskę można modernizować z pełnym poszanowaniem tradycji, z mocnym zakorzenieniem w jej historii, z mocnym oparciem o fundament tradycyjnych wartości, które tworzyły nasz naród przez tysiąc lat" - powiedział prezydent, zwracając uwagę, że wskazują na to m.in. doświadczenia ostatnich 20 lat.
"Dzisiaj mądry polski patriotyzm oznacza szukanie równowagi między potrzebą zmiany, unowocześnienia, a koniecznym szacunkiem dla tradycyjnych wzorów i oczekiwań, dla historycznie ukształtowanych wrażliwości i przyzwyczajeń. Dzisiaj nowoczesny patriotyzm polski to głównie patriotyzm pracy na rzecz modernizacji ojczyzny przy wykorzystaniu i doświadczeń własnych i doświadczeń integrującej się Europy. Dzisiaj to patriotyzm otwarty na nowoczesny świat" - ocenił Komorowski.
Podkreślił, że naród nie może żyć tylko wspomnieniami minionej wielkości, lecz musi dążyć do jej odbudowania.
***
Prezydent Komorowski w piątek w Święto Konstytucji 3 maja na Zamku Królewskim w Warszawie wręczył ordery i odznaczenia państwowe za pracę na rzecz ojczyzny.
Jak zaznaczył, miejsce wręczenia odznaczeń samo przez siebie, z powodu historii, która tu się działa, podkreśla "pewną ciągłość pracy i dokonań polskich pokoleń, pracy na rzecz ojczyzny". "To miejsce - Zamek Królewski - jest cząstką naszej trudnej historii, ale jest także miejscem, w którym potwierdza się to, że ta ciągłość jest, istnieje, udało się ją uratować i w dalszym ciągu służy nam wszystkim" - zaznaczył.
"Zamek, który był świadkiem głosowania konstytucji 3 maja, zniknął w wyniku dramatu II wojny światowej z mapy Warszawy i Polski, dzisiaj cieszy w dalszym ciągu jako dowód, że przetrwaliśmy, że w dalszym ciągu przez te wszystkie polskie pokolenia i od tych 220 lat, które dzielą nas od uchwalenia Konstytucji 3 maja jesteśmy na tej samej drodze, na drodze służby ojczyźnie i na drodze realizacji marzeń Polski dobrej, o Polsce nowoczesnej, o Polsce otwartej na innych, Polsce odważnej w konfrontowaniu się, ale także i z zaprzyjaźnianiu się ze światem" - wskazał Komorowski.
Dziękował odznaczonym, że swoimi dokonaniami, pracą świadczą o tym, że "Polska jest wierna tej drodze mądrej zmiany, twórczej pracy, którą staramy się iść pomimo trudnej historii, pomimo często trudnego własnego życia i różnych komplikacji". (PAP)
(PAP)
ral/ brw/ dym/