Opozycjoniści, represjonowani w okresie PRL za swoją działalność poprzez wcielenie do wojska, będą mieli prawo do odszkodowań i zadośćuczynienia. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy - podała w środę Kancelaria Prezydenta.
Nowela dotyczy ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego poprzez wcielanie ich do wojska.
Podpisana przez prezydenta Komorowskiego nowela rozszerza "zakres podmiotowy ustawy z 23 lutego 1991 r. o osoby, które w okresie od 1 listopada 1982 r. do dnia 28 lutego 1983 r. pełniły czynną służbę wojskową, do której odbycia zostały powołane za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego" - napisano w komunikacie przesłanym PAP.
Nowela stanowi, że takim osobom przysługuje od Skarbu Państwa "odszkodowanie za poniesioną szkodę i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę", na zasadach "podobnych jak osoby internowane w stanie wojennym".
"Zgodnie z uchwaloną ustawą uprawnienie do odszkodowania i zadośćuczynienia przechodzi także na małżonka, dzieci i rodziców osoby uprawnionej. Sądem właściwym do żądania odszkodowania i zadośćuczynienia jest sąd okręgowy" - zaznaczono.
Branie opozycjonistów do wojska, nawet na stosunkowo krótkie "szkolenia" lub "ćwiczenia" było w PRL stosunkowo częstą metodą ograniczania ich aktywności. Bezpośrednio przed powstaniem Komitetu Obrony Robotników w 1976 roku na takie ćwiczenia wezwany został np. Jacek Kuroń.
Ustawa wchodzi w życie 14 dni od ogłoszenia.(PAP)
pj/ mhr/