Solidarność

03.09.2019

Prezydent: Porozumienie Jastrzębskie było zwycięstwem wartości, których ostoją jest Śląsk

Porozumienie Jastrzębskie było wielkim zwycięstwem wartości, których wzorem i ostoją jest Śląsk. Te wartości to etos wymagającej, lecz uczciwie nagradzanej pracy - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników wtorkowych obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.

Podczas uroczystości, która odbyła się przed pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego, prezydencki minister Andrzej Dera odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy. Duda zwrócił w nim uwagę, że 39. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego "kieruje nasze myśli ku czasom komunistycznego zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego, ku okresowi, w którym deptano godność polskich patriotów, weteranów, ludzi wiary i pracy".

"Nieudolne władze PRL nie liczyły się z podstawowymi potrzebami zwykłych obywateli (...). Ludzie sumienia w Polsce nie byli w tym dramacie biernymi widzami. Postanowili wziąć w swoje ręce los własny i kolejnych pokoleń. Od Wybrzeża aż po Śląsk i Zagłębie w całym kraju Polacy zaangażowali się w dziesiątki akcji strajkowych i protestacyjnych. Nazywali po imieniu kłamstwa i nieprawości władzy, które nie pozwalały im godnie pracować i żyć. Chociaż mówili o postulatach to w istocie postawili wtedy twarde żądania. Zademonstrowali niezwykłą odwagę oraz moc polskiego ducha wolności" - napisał prezydent.

Dodał, że Porozumienie Jastrzębskie było "dobitnym świadectwem przebudzenia tej siły, dowodem jej przemożnego wpływu na rzeczywistość społeczną i polityczną". "Było to również wielkie zwycięstwo wartości, których wzorem i ostoją jest Śląsk. Te wartości to etos wymagającej, lecz uczciwej i uczciwie nagradzanej pracy" - czytamy w liście.

Prezydent zwrócił uwagę, że z pewnością także sto lat temu "te same wartości przyświecały bohaterskim powstańcom śląskim". "Tak wtedy, jak i dzisiaj niepodległa RP składa najwyższy hołd ich męstwu i patriotyzmowi. Jestem przekonany, że również w 1980 r. pamięć o ich wierności Polsce, o ich przywiązywaniu do ideałów wolności i sprawiedliwości krzepiła strajkujących oraz uczestników rozmów, które doprowadziły do podpisania Porozumienia Jastrzębskiego" - stwierdził. (PAP)

autorzy: Daria Porycka, Krzysztof Konopka

dap/ kon/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL