II wojna światowa

08.05.2018

Prezydent Ukrainy: trzeba znać i szanować wszystkich walczących o ojczyznę

Ukraina powinna znać i szanować wszystkich bohaterów, którzy walczyli o wolność ojczyzny – oświadczył prezydent Petro Poroszenko, występując we wtorek na uroczystościach Dnia Pamięci i Pojednania, które poświęcone są zakończeniu II wojny światowej.

"Musimy znać i pamiętać o wszystkich, którzy bohatersko bronili ziemi ojczystej. O tych, którzy walczyli w +kotłach+ i wydostawali się z nich, tych, którzy forsowali Dniepr i pokonywali karpackie przełęcze i o tych, którzy zwalczali nazistów w szeregach UPA" – mówił.

"Ukraińska młodzież powinna znać dokonania tysięcy Ukraińców na wszystkich frontach II wojny światowej: w niebie nad Wielką Brytanią, w piaskach Afryki Północnej, na plażach Normandii i na wyspach Pacyfiku. Wszyscy oni są naszymi bohaterami" – podkreślał prezydent.

Poroszenko otworzył we wtorek wystawę, na której pokazano Ukraińców w różnych armiach walczących przeciwko hitlerowskim Niemcom, przypominając o konflikcie, który trwa obecnie na wschodzie jego kraju.

"Wraz z naszymi partnerami dążymy do budowy nowego systemu bezpieczeństwa międzynarodowego, który został zniszczony przez agresywne działania Federacji Rosyjskiej. W tym celu należy stworzyć niezawodną obronę naszej suwerenności i jedności terytorialnej, naszej niepodległości, w powszechnym, euroatlantyckim systemie bezpieczeństwa zbiorowego" – oświadczył szef państwa.

Prezydent Ukrainy przypomniał też, że ukraińska armia od kilku lat jest reformowana, by przystosować się do realiów współczesnego świata i pozbyć rudymentów "radziecko-rosyjskiej ideologii".

"W naszym kalendarzu nie powinno być niczego wspólnego z państwem agresorem. Powracamy do własnych źródeł ukraińskiej historii. Polityka pamięci historycznej znów stała się ukraińska" – powiedział Poroszenko.

Ukraina obchodzi zakończenie II wojny światowej 8 maja od 2015 roku, jako Dzień Pamięci i Pojednania. Wcześniej zakończenie wojny świętowano tu 9 maja, tak jak w Związku Radzieckim i krajach mu podporządkowanych. 9 maja pozostaje jednak na Ukrainie świętem państwowym oraz dniem wolnym od pracy.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ulb/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL