Polska po 1989 roku

03.10.2019

Prezydent weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych Kornela Morawieckiego

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w sobotniej mszy pogrzebowej śp. Kornela Morawieckiego, a także w pogrzebie państwowym na Wojskowych Powązkach. W piątek prezydent będzie też uczestniczył w kondukcie żałobnym, który odprowadzi trumnę z ciałem marszałka seniora z Sejmu do Katedry Polowej WP.

W piątek trumna z ciałem marszałka seniora Kornela Morawieckiego zostanie wystawiona w Sali Kolumnowej w Sejmie. Stanie się tak na wniosek skierowany do Kancelarii Sejmu przez Solidarność Walczącą - poinformował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Terlecki zapowiedział, że wcześniej odbędzie się pożegnanie marszałka seniora przez rodzinę i najbliższych współpracowników, a od godz. 13. Sala Kolumnowa będzie otwarta dla wszystkich chcących pożegnać Kornela Morawieckiego. "Następnie o godz. 19. współpracownicy i przyjaciele, nasz klub, odprowadzimy marszałka seniora do Katedry Polowej Wojska Polskiego" - powiedział wicemarszałek Sejmu.

Kondukt żałobny z trumną z ciałem marszałka seniora wyruszy o godz. 19. spod pomnika Polskiego Państwa Podziemnego przy Sejmie do Katedry Polowej Wojska Polskiego. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zaznaczył, że w do udziału w kondukcie są zaproszone wszystkie osoby chcące pożegnać śp. Kornela Morawieckiego.

W piątek o godz. 20.30 rozpocznie się czuwanie w Katedrze Polowej WP - poinformował Dworczyk.

W kondukcie żałobnym weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Prezydent będzie też uczestniczył w sobotniej mszy pogrzebowej, a także weźmie udział w pogrzebie, który będzie miał charakter państwowy.

Msza pogrzebowa Kornela Morawieckiego odbędzie się w sobotę w południe w Katedrze Polowej WP w Warszawie, następnie o godz. 15 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach będzie miała miejsce ceremonia pogrzebowa. Od wtorku na parterze, przy wejściu głównym do Sejmu wystawiona jest księga kondolencyjna po śmierci Kornela Morawieckiego. Księga jest dostępna także w czwartek w godz. 9-19.

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej", marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, zmarł w poniedziałek. Miał 78 lat. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ eaw/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL