Pragnę złożyć Państwu wyrazy mojego najwyższego uznania i podziękować za codzienną służbę - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do kolejarzy wystosowanym z okazji Święta Kolejarza.
Prezydent skierował list do uczestników i organizatorów Gali Święta Kolejarza 2017, która odbyła się w poniedziałek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Podczas uroczystości zasłużeni pracownicy Polskich Kolei Państwowych SA zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi - poinformowano na stronie internetowej prezydenta Andrzeja Dudy.
Jak wskazano, w imieniu głowy państwa dekoracji dokonał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, który odczytał też list głowy państwa.
"Pragnę złożyć całemu środowisku kolejarskiemu moje najserdeczniejsze życzenia z okazji Święta Kolejarza. Dziękuję wszystkim, którzy dbają o tak ważną dziedzinę naszego życia" - czytamy w liście.
"Kolej to żywotna część cywilizacyjnej tkanki każdego rozwiniętego kraju. Nie ma nowoczesnego państwa bez nowoczesnego transportu. Utrzymanie i rozwój kolei jest olbrzymim przedsięwzięciem, na które składa się praca wielu osób. Budowa i remonty trakcji kolejowej, obsługa i naprawa taboru, zarządzanie siecią połączeń, obsługa pasażerów, przeładunek towarów czy wreszcie zapewnienie bezpieczeństwa, to tylko niektóre zadania, przed którymi stają Państwo w swojej codziennej pracy. Każde z nich wymaga zaangażowania i odpowiedzialności, a wiele prac wykonuje się w trudnych, niekiedy ryzykownych warunkach" - wskazał Andrzej Duda.
Jak zaznaczył, "polska kolej zmienia się i modernizuje". "Szanuję Państwa zaangażowanie w proces unowocześniania i sprawnego funkcjonowania kolei. Państwa praca jest służbą i tak powinna być traktowana" - zwrócił się do kolejarzy.
Jak napisał, "w przededniu obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości nasze myśli kierują się ku tym, którzy nosząc kolejarski mundur, zapisali piękną kartę w obronie granic i suwerenności naszej Ojczyzny". "A po odzyskaniu niepodległości i połączeniu ziem rozdartych zaborami, kiedy patriotyzm walki zastąpił patriotyzm pracy, stworzyli spójny system linii kolejowych, ułatwiając scalenie kraju w jednolity organizm. To wówczas gęstniejąca sieć połączeń zapisała się w historii jako synonim cywilizacyjnego postępu – i nadal, także w XXI wieku, powinniśmy widzieć w kolejnictwie ważny czynnik rozwoju i nowoczesności" - dodał.
Według głowy państwa "kolejarze odznaczyli się bohaterstwem w pierwszych dniach II wojny światowej, gdy na stacji w Szymankowie skierowali na boczny tor pociąg z niemieckim oddziałem szturmowym, który miał zająć stację w Tczewie". "Za swoją odwagę zapłacili cenę najwyższą – Niemcy rozstrzelali ich jeszcze tego samego dnia wraz z rodzinami. W czasie okupacji kolejarze czynnie wspierali Polskie Państwo Podziemne i sami prowadzili działalność konspiracyjną. Unieruchamiali lokomotywy, niszczyli cysterny z paliwem dla wojska i dostarczali nielegalnie żywność do przymierających głodem miast" - podkreślił.
"Kolejarze zapisali się złotymi zgłoskami w dziejach walki o wolną Polskę w latach powojennych. Strajk kolejarzy w Lublinie w lipcu 1980 roku poprzedził bezpośrednio wydarzenia na Wybrzeżu. W październiku 1980 roku we Wrocławiu trzydziestu czterech kolejarzy podjęło strajk głodowy, domagając się legalizacji NSZZ Solidarność. Kolejarskie struktury Solidarności były mocnym punktem oparcia dla ówczesnej opozycji" - przypomniał Andrzej Duda.
Podczas poniedziałkowej uroczystości "za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kolejnictwa" Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono Wiesława Pełkę.
Z kolei "za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej" Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Artur Radwan.
Minister Dera wręczył także 49 Medali za Długoletnią Służbę zasłużonym pracownikom PKP SA, za "wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej". (PAP)
autor: Magdalena Jarco
edytor: Sonia Sobczyk
maja/ son/