Procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli wyruszyła w niedzielę rano z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Rozpoczął ją metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Przed Belwederem procesję ma powitać prezydent Bronisław Komorowski. Trumna z relikwiami św. Andrzej Boboli wieziona jest na lawecie armatniej. W procesji idą m.in. poczty sztandarowe, harcerze, księża.
W niedzielę obchodzone jest VI Święto Dziękczynienia. Tym razem jest ono poświęcone m.in. św. Andrzejowi Boboli - w tym roku mija 75 lat od jego kanonizacji i sprowadzenia relikwii świętego do Polski.
Około godz. 9.20 procesja ma dojść do Belwederu, gdzie powita ją prezydent Bronisław Komorowski. Będzie to nawiązanie do roku 1938, kiedy to do uczestników pochodu z relikwiami św. Andrzeja Boboli wyszedł ówczesny prezydent Ignacy Mościcki.
O godz. 12 na terenie Świątyni Opatrzności Bożej odprawiona zostanie msza św., podczas której homilię ma wygłosić prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary abp. Gerhard Ludwig Muller. Około godz. 14 rozpocznie się część koncertowa, wystąpią m.in. Majka Jeżowska, Krzysztof Krawczyk, Czerwone Gitary, Zakopower oraz orkiestry: Górnicza Orkiestra Dęta "Wieczorek" i Góralska Orkiestra Dęta ze Skamielnej Czarnej. Zaplanowano także atrakcje dla dzieci.
W Święto Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.
Święto Dziękczynienia, które jest obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp. (PAP)
pro/ skz/ bos/