Solidarność

30.12.2014 aktualizacja 14.07.2016

Prof. Dudek: Jurczyk był ważną postacią historii Polski lat 80.

Marian Jurczyk był ważną postacią w historii Polski lat 80. jako przywódca strajków w Szczecinie w 1980 r. i później jeden z liderów "Solidarności", także tej podziemnej - mówi historyk PRL prof. Antoni Dudek.

Jurczyk - sygnatariusz szczecińskich Porozumień Sierpniowych i b. prezydent Szczecina - zmarł we wtorek wieczorem w jednym ze szczecińskich szpitali w wieku 79 lat. Przegrał długą walkę z chorobą.

"Niezależnie od kontrowersji towarzyszącej jego biografii, a dotyczącej sprawy jego kontaktów z SB w latach 70., to jest on człowiekiem, który w latach 80. zrobił bardzo dużo dla ruchu wolnościowego w Polsce" - powiedział Dudek dziennikarzowi PAP. Historyk przypomniał, że Jurczyk był głównym konkurentem Lecha Wałęsy do roli przywódcy NSZZ "S" w wyborach podczas Zjazdu Krajowego "S" w 1981 r. "Skoro nurt radykalny wtedy w związku przegrał, to i on poniósł porażkę" - dodał Dudek.

Według Dudka, po przełomie 1989 r. Jurczyk odnalazł swoje miejsce w życiu publicznym, skoro był senatorem i prezydentem Szczecina. "Mam tylko wątpliwość, czy on wykorzystał swoją szansę" - podkreślił Dudek. Przyznał, że "trudno mówić o jednoznacznie pozytywnej jego ocenie jako prezydenta Szczecina".

Jurczyk w stanie wojennym przeżył wielką osobistą tragedię - śmierć syna i synowej, co - jak uważa Dudek, z pewnością wpłynęło na jego życie. (PAP)

sta/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL