Prof. Romuald Turkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, autor dwutomowego dzieła "Agraryści czechosłowaccy w latach 1899-1935" odebrał w piątek w Krakowie Nagrodę im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego. Nagroda przyznawana jest historykom, którzy zajmują się dziejami Europy Środkowej.
Nagrodę, której patronami są dwaj wybitni nieżyjący już historycy: Wacław Felczak i Henryk Wereszycki, otrzymują na przemian polscy i zagraniczni badacze. Tym razem przyznano ją historykowi z Polski – w październiku 2017 r. odbędzie się 3. Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski i wówczas nagroda powędruje do osoby spoza naszego kraju.
Nagradzane są najciekawsze, opublikowane w ostatnich trzech latach, pozycje dotyczące dziejów narodów Europy Środkowo-Wschodniej XIX i XX w. oraz ich relacji z Polską.
"Praca prof. Turkowskiego dotyczy tematu bardzo istotnego dla historii myśli politycznej, który choć ważny jest bardzo mało znany. Ta książka wypełnia ogromną lukę w naszej wiedzy o agraryzmie jako idei politycznej w sąsiedniej Czechosłowacji. Jest bardzo rzetelna, oparta o wspaniale wykorzystane archiwalia i napisana przez znanego bohemistę" - mówił PAP prof. Krzysztof Zamorski, prezes krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Jak podkreślił podczas uroczystości nagroda to upamiętnienie dwóch wielkich profesorów, którzy powinni być wzorcami dla młodzieży akademickiej, a jednocześnie ma ona służyć popularyzacji wiedzy historycznej.
Laureat otrzymał dyplom oraz 10 tys. zł ufundowane przez Wydawnictwo Literackie.
Nagrodę honorową za całokształt dokonań przyznano 93-letniemu historykowi prof. Piotrowi Wandyczowi, emerytowanemu profesorowi Uniwersytetu Yale. Nagrodę odebrała członek rodziny profesora Ewa Kula.
Konkurs jest organizowany od 2001 r. z inicjatywy krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wacław Felczak był historykiem, autorem m.in. "Historii Węgier" i "1000 lat związków polsko-węgierskich". Podczas II wojny światowej w Budapeszcie był emisariuszem rządu polskiego na uchodźstwie i szefem kurierów tatrzańskich.
Henryk Wereszycki był historykiem, legionistą Piłsudskiego, uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Napisał m.in. "Historię Austrii" oraz wiele prac o dziejach Habsburgów.(PAP)
wos/ mow/