Polska po 1989 roku

20.01.2020

Projekt IPN poświęcony bohaterom wojny polsko-bolszewickiej

Bohaterom wojny polsko-bolszewickiej poświęcona jest 11. edycja organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej projektu edukacyjnego pt. Kamienie Pamięci. Zgłoszenia udziału w przedsięwzięciu przyjmowane są do końca stycznia.

Celem tegorocznej edycji projektu edukacyjnego IPN jest upamiętnienie osób, które czynnie uczestniczyły w działaniach na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919–1921. Inicjatywa kierowana jest do wszystkich osób i środowisk zainteresowanych najnowszą historią.

"Zachęcamy do odszukania zapomnianych, bądź też nieznanych lokalnych bohaterów. Do przystąpienia w projekcie zapraszamy młodzież szkolną, drużyny i zastępy harcerskie, koła naukowe, grupy rekonstrukcyjne, koła kombatantów oraz uczestników indywidualnych – pasjonatów historii. Przywróćmy w naszych lokalnych społecznościach pamięć o przodkach, którzy w tym trudnym okresie dziejowym niejednokrotnie oddali własne zdrowie i życie w obronie ojczyzny" – poinformowali organizatorzy przedsięwzięcia.

CZYTAJ TAKŻE

Zadanie polega na odnalezieniu bohatera zasługującego na szczególne upamiętnienie, najlepiej ze swojego regionu, który zaznaczył swój udział w walce o przynależność ziem Rzeczypospolitej w latach 1919–1921. Chodzi nie tylko o żołnierzy czy członków lokalnych oddziałów samoobrony, ale też np. harcerzy, członków organizacji młodzieżowej, uczniów, księży, lekarzy.

Uczestnik projektu powinien odtworzyć życiorys wybranego bohatera; zebrać wszelkie informacje z nim związane: fotografie, skany dokumentów, pamiątki i relacje.

"Ważnym elementem projektu jest także upowszechnienie wiedzy o tej postaci w wybrany przez siebie sposób: stworzenie wystawy, wydanie gazetek i broszur, napisanie artykułu, przygotowanie stron internetowych, fanpage’ów w mediach społecznościowych, nagranie filmu, organizowanie spotkań ze świadkami historii, debat, wystawianie spektakli, rekonstrukcji historycznych, happeningów itd." – podali organizatorzy.

Przedsięwzięcie zakłada też "pozostawienie trwałego śladu upamiętniającego wybranego bohatera i jego dokonania".

"Przykładem takiego upamiętnienia może być inicjatywa nadania imienia danego bohatera ulicy czy innemu miejscu w przestrzeni publicznej, w tym nadanie imienia szkole, postawienie pomnika, posadzenie drzewa, poświęcenie jej miejsca w muzeum regionalnym lub szkolnej izbie pamięci czy umieszczenie hasła w Wikipedii" – poinformowano.

Sprawozdanie i dokumentację związaną z wybranym bohaterem należy przesłać do organizatora na adres Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Gala finałowa zaplanowana jest na 29 maja w Poznaniu.

Patronem honorowym przedsięwzięcia jest Minister Edukacji Narodowej. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/aszw/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL