Przeszłość będzie głównym tematem rozpoczynającego się w czwartek w Radomiu Festiwalu Filozofii „Okna”, którego patronem jest urodzony tym mieście prof. Leszek Kołakowski. W programie festiwalu znalazły się wykłady, spotkania autorskie i spektakle.
Festiwal jest kilkudniową, interdyscyplinarną imprezą, odbywającą się w Radomiu od 11 lat. "Przełom maja i czerwca to w naszym mieście szereg wydarzeń, których głównym mianownikiem jest szeroko rozumiana tematyka filozoficzna, również w odniesieniu do różnych dziedzin humanistyki m.in. do teatru, literatury, sztuk plastycznych" – podkreśla Marcin Kępa z Resursy Obywatelskiej w Radomiu, która jest głównym organizatorem "Okien".
W trakcie festiwalu wręczana jest Nagroda im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia, którą otrzymuje zwycięzca Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej. Uroczystości towarzyszyć będzie również debata poświęcona przeszłości z udziałem filozofów, m.in. córki patrona festiwalu Agnieszki Kołakowskiej.
Podczas radomskich "Okien" odbędzie się także promocja książki "Leszek Kołakowski a filozofia" oraz spotkanie z redaktorami i współautorami publikacji prof. Stanisławem Gromadzkim i prof. Marcinem Miłkowskim. Zaplanowano także wykład filozofa kultury prof. Krzysztofa Kosiora "Aktualność filozofii indyjskiej". Będą też spektakle przygotowane na podstawie tekstów urodzonego w Radomiu polskiego filozofa Leszka Kołakowskiego (1927-2009).
W centrum Radomia ustawione zostaną ekrany, na których wyświetlane będą cytaty z twórczości Kołakowskiego. "Każdy kto znajdzie się w okolicach śródmieścia będzie siłą rzeczy +atakowany+ właśnie takimi cytatami; dzięki temu - mam nadzieję - dotrze do coraz powszechniejszej świadomości, że Radom jest miastem Leszka Kołakowskiego i jest miastem, który od Leszku Kołakowskim cały czas pamięta" – zaznaczył Kępa. Festiwal potrwa od 30 maja do 4 czerwca.
Pomysł zorganizowania w Radomiu festiwalu filozoficznego zrodził się w 2007 r. podczas uroczystych obchodów 80. urodzin profesora Leszka Kołakowskiego w tym mieście. Dla jubilata zorganizowano wówczas wielką fetę. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Kołakowski odebrał medal "Bene Merenti - Civitas Radomiensis" ("Dobrze Zasłużonemu - Społeczeństwo Radomia") oraz honorowe członkostwo w Radomskim Towarzystwie Naukowym.
Urodzony w 1927 r. w Radomiu wybitny filozof, publicysta i prozaik, odwiedził w 2007 r. Radom po raz ostatni. Zmarł 17 lipca 2009 r. w Oxfordzie, w wieku 82 lat.
Na ścianie kamienicy przy ul. Niedziałkowskiego, w której mieszkał jako mały chłopiec, znajduje się tablica upamiętniająca filozofa. W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu znajduje się "Gabinet Profesora Leszka Kołakowskiego", czyli stała wystawa, na której są pamiątki po profesorze przekazane przez jego rodzinę. W 2016 r. w centrum Radomia postawiono rzeźbę przedstawiającą profesora siedzącego przy kawiarnianym stoliku. (PAP)
autor: Ilona Pecka
ilp/ agz/
„