Europa i świat po 1989 roku

27.10.2017

Przewodniczący PE: UE jest wspólnotą opartą na wartościach

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani podkreślił, że "Unia Europejska jest wspólnotą opartą na wartościach, włączając w to – wartości chrześcijańskie". Przypomniał że Europa to jedyny kontynent, gdzie nie ma kary śmierci, a prawa człowieka są w pełni respektowane.

Nagrane wystąpienie przewodniczącego PE zostało wyemitowane podczas zorganizowanej w Krakowie XVII konferencji, poświęconej roli Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej. Hasło przewodnie tegorocznego spotkania brzmi: "Dokąd zmierza Europa?".

Tajani przypomniał słowa papieża Jana Pawła II: "demokracja bez wartości łatwo przemienia się w totalitaryzm". "Musimy powrócić do wartości i umieścić je w centrum naszej polityki, jeżeli chcemy ochronić demokrację, której sercem jest Parlament Europejski" – podkreślił. Przewodniczący PE ocenił, że dzisiaj Unia Europejska nie dość uważnie wsłuchuje się w głos swych obywateli, z których duża część czuje się odrzucona.

Tematyka krakowskiej konferencji oscyluje wokół trzech zagadnień: wyzwań, przed jakimi Europa stanęła dzisiaj oraz potrzeby silnego przywództwa w Europie; odpowiedzi na pytania o słuszność tzw. +Europy dwóch prędkości+ i obrony tożsamości europejskiej, odwołującej się do chrześcijaństwa; debaty o przyszłości UE, widzianej poprzez reformę jej struktur, w celu jej wzmocnienia i zwiększenia skuteczności jej działań.

"Europa popełniła wielki błąd, oddalając się od korzeni chrześcijańskich. Gdyby przestrzegała w praktyce tego, co ma zapisane w dokumentach - w traktacie lizbońskim, byłoby wszystko w porządku, bo tam jest zagwarantowana wolność, także wolność religijna" - powiedział PAP Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, bp prof. Tadeusz Pieronek.

Bp Pieronek podkreślił, że krakowska konferencja próbuje odpowiedzieć na pytanie - w jaki sposób przywrócić Europie jej chrześcijańskie korzenie.

"Potrzebujemy mocnej Unii Europejskiej, która reprezentuje nasze interesy. Mamy to szczęście, że jako Europejczycy stajemy razem szczególnie wtedy gdy dostrzegamy zagrożenie. Ale musimy być świadomi, że w świecie są większe zagrożenia i większe problemy od tych, z jakimi mamy teraz do czynienia w Europie" – powiedział PAP dr Hans-Gert Poettering, były Przewodniczący PE, Przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera.

Poettering uważa, że największą wartością chrześcijańskiego dziedzictwa jest ochraniać i zważać na każdego człowieka, bo "kochać bliźniego, to znaczy - podążać drogą Bożej miłości".

Dla goszczącego na konferencji nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp. Salvatore Pennacchio, pytanie "dokąd zmierza Europa", jest szczególnie ważne teraz, kiedy Europa znajduje się na rozdrożu i "odczuwane są wiatry przemian".

"Wybór kierunku, jaki Europa obierze, wpłynie na kształt naszego jutra, na naszą przyszłość. Naiwnie byłoby myśleć, że te wybory nie mają znaczenia i każda droga doprowadzi nas do pokojowego współistnienia, jedności i prawdziwego dobrobytu Europy" – powiedział Pennacchio.

Nuncjusz przypomniał także słowa papieża Franciszka o tym, że "wielkie idee, które inspirowały Europę, wydają się dziś tracić swoją atrakcyjność i są zastępowane przez mechanizmy zbiurokratyzowanych instytucji".

XVII Konferencja "Dokąd zmierza Europa" odbywa się 27-28 października w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, a przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego jest bp Tadeusz Pieronek.

Dwudniową konferencję zorganizowały: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce i Fundacja im. Roberta Schumana w Luksemburgu oraz Grupa EPP Parlamentu Europejskiego; Urząd Marszałkowski; Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej - COMECE.(PAP)

gkos/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL