08.02.2010. Warszawa (PAP) - Powstał zespół, który przygotowuje program obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej - powiedział w poniedziałek PAP sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik. Jak zaznaczył, obchody będą się odbywały w kraju i za granicą. Dodał, że w tej chwili opracowywany jest ostateczny kształt tych obchodów, które będą odbywały się w kraju, ale również w miejscach związanych ze zbrodnią katyńską na terenie Rosji, tj. w Katyniu i Miednoje oraz w Charkowie i Bykowni na Ukrainie.
"Centralne uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej odbędą się w Warszawie 12 i 13 kwietnia. Natomiast na mniejszą skalę we wszystkich większych miastach i gminach na terenie całej Polski, przypominające o tej straszliwej zbrodni" - podkreślił Przewoźnik w rozmowie z PAP. Poinformował jednocześnie, że obchodom tej rocznicy będą towarzyszyć konferencje naukowe, wystawy oraz spotkania z przedstawicielami Rodzin Katyńskich, pokazujące cały problem zbrodni katyńskiej.
Odnosząc się do uroczystości poza granicami kraju, Przewoźnik powiedział, że uroczystości w Katyniu odbędą się w pierwszej połowie kwietnia, a ostateczny termin będzie uzgodniony w bezpośrednich rozmowach z Rosjanami. W Charkowie odbędą się w rocznicę otwarcia i poświęcenia cmentarza, tj. 17 czerwca, a w Miednoje 2 września, zaś w Bykowni w drugiej połowie września, ale to wymaga jeszcze uzgodnienia ze stroną ukraińską, chociaż - jak zaznaczył Przewoźnik - wstępne deklaracje są pozytywne.
"Ten rok to nie tylko rocznica zbrodni katyńskiej, ale to jest także 10. rocznica otwarcia i poświęcenia cmentarzy w Katyniu, Charkowie i Miednoje; i 20. rocznica utworzenia Federacji Rodzin Katyńskich" - przypomniał Przewoźnik.
W Katyniu - jak podkreślił - uroczystości odbędą się na większą skalę z udziałem członków Rodzin Katyńskich, a także z udziałem członków Stowarzyszenia Rodzina Policyjna, czyli tych, którzy skupiają rodziny zamordowanych policjantów w Twerze.
Jak poinformował Przewoźnik, planowane jest, że do tych wszystkich miejsc zostaną skierowane specjalne pociągi, którymi uda się kilkaset osób ze środowisk i Rodzin Katyńskich. "Po raz pierwszy chcemy zabrać liczną reprezentację młodych ludzi z różnych stron Polski, by była to pewnego rodzaju uroczystość przekazem pokoleniowym i prawdziwą dla nich lekcją historii" - zaznaczył Przewoźnik.
Dodał, że te wszystkie uroczystości odbędą się z udziałem władz państwowych różnego szczebla, ale to wszystko będzie uzgadniane w trybie roboczym z partnerami rosyjskimi i ukraińskimi.
Przewoźnik podkreślił, że obecnie główny wysiłek koncentrowany jest na przygotowaniu uroczystości w Katyniu i są przygotowywane różne warianty scenariusza tych uroczystości, które zostaną uzgodnione podczas rozmów ze stroną rosyjską. (PAP)
skz/ itm/ mow/