Trwają ostatnie przygotowania do prapremiery przedstawienia "Berek Joselewicz" na podstawie "Roku 1794" Zenona Parviego oraz "Berka Joselewicza" Jakuba Waksmana. Spektakl zostanie zaprezentowany na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu.
Jak poinformowała PAP Kinga Wołoszyn-Świerk, rzeczniczka prasowa Teatru Polskiego we Wrocławiu pochodząca z 1904 r. sztuka Zenona Parviego nigdy nie była wystawiana w Polsce po II wojnie światowej. "Opowiada zapomnianą dziś historię stworzenia żydowskiego oddziału lekkiej jazdy przez Berka Joselewicza w czasach insurekcji kościuszkowskiej. Jakub Waksman dokonał jej radykalnej przeróbki na musical w języku jidysz, która cieszyła się dużą popularnością w okresie międzywojennym" - mówiła Wołoszyn-Świerk.
Dodała, że przedstawienie Teatru Polskiego korzysta również z dokumentów historycznych, "przepisując nie tyle obie sztuki, co fakty". "Historia zawiera elementy na pierwszy rzut oka absolutnie nieprawdopodobne; jest jednak pewnego rodzaju rekonstrukcją wydarzeń z roku 1794" - mówiła rzeczniczka.
Według niej, twórcom przedstawienia zależy na przywołaniu naszych dobrych tradycji; jest próbą odwołania się do mitu Polski wielokulturowej, wieloetnicznej i tolerancyjnej.
Nie bez znaczenia jest również wybór sceny. Na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu działał w latach 1949-1968 Dolnośląski Teatr Żydowski. "To dobre miejsce do wskrzeszenia mitu wspólnej historii Polaków i Żydów" - mówiła. Wybrane sekwencje spektaklu są grane w języku jidysz (z napisami po polsku). Do współpracy przy spektaklu zaproszono mimów z Wrocławskiego Teatru Pantomimy.
"Spektakl przywołuje ważne i trudne tematy, podejmuje grę z historią, śledząc, jak tworzy ona własne mity. Kim dzisiaj jest heroiczny bohater? Co nas łączy i co jest naszą wspólną polsko-żydowską chlubą i powodem do dumy?" - mówiła Wołoszyn-Świerk.
Prapremiera odbędzie się w najbliższy piątek.
Spektakl reżyseruje - Remigiusz Brzyk, utwór sceniczny i dramaturgia - Tomasz Śpiewak, scenografia, kostiumy i reżyseria światła - Justyna Łagowska, reżyseria ruchu i opracowanie muzyczne - Izabela Chlewińska.
W przedstawieniu wystąpią m.in.: Wiesław Cichy, Halina Rasiakówna, Michał Mrozek, Alicja Kwiatkowska. (PAP)
umw/ abe/