14.03.2010. Sejny (PAP) - Przedstawiciele środowisk mniejszości litewskiej w Polsce wraz z ministrem spraw zagranicznych Litwy obchodzą w niedzielę w Puńsku (Podlaskie) 20. rocznicę odzyskania niepodległości przez Litwę. W Domu Kultury Litewskiej w Puńsku odbyły się główne uroczystości rocznicowe oraz specjalny koncert z tej okazji. Wcześniej 11 marca w czwartek polscy Litwini obchodzili święto składając kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości, który znajduje się we wsi Kompocie.
W niedzielę Sejneńszczyznę odwiedził minister spraw zagranicznych Litwy Audronius Azubalis. Najpierw pojechał do Sejn, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem ks.Antanasa Baranauskasa, walczącego w przeszłości o dobre stosunki polsko-litewskie. Potem minister udał się do Puńska na uroczystości rocznicowe.
To pierwsza wizyta nowego ministra spraw zagranicznych Litwy na pograniczu polsko-litewskim. Szef litewskiej dyplomacji pytany przez dziennikarzy o sprawę pisowni polskich nazwisk w dokumentach na Litwie, powiedział, że "są różne poglądy na tę kwestię" na Litwie.
"Dla nas polityków zawsze ważną sprawą jest jak na to patrzy całe społeczeństwo litewskie i żeby podejmować takie decyzje, zawsze musimy słuchać ich głosu" - powiedział PAP minister Azubalis.
Według szacunków organizacji litewskich, w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób narodowości litewskiej. Jednak według ostatniego spisu powszechnego - którego wyniki przez organizacje mniejszości narodowych z Podlasia są podważane - mniejszość litewska w Polsce liczy ok. 5,8 tys. osób. Największe skupiska Litwinów są w gminach Puńsk i Sejny.
W Puńsku jest liceum noszące od 1992 roku imię "11 Marca". Wszystkie zajęcia w tej szkole są prowadzone po litewsku. To jedyna taka szkoła średnia w Polsce. Znajduje się tam jedna z kopii deklaracji niepodległości Litwy, podpisana przez wszystkich ówczesnych litewskich posłów, podarowana Litwinom w Polsce. (PAP)
bur/ drag/