II wojna światowa

16.04.2015 aktualizacja 14.07.2016

Putin: zrównywanie nazizmu i stalinizmu - bezpodstawne

Władimir Putin przed doroczną telekonferencją z obywatelami Rosji. Fot. PAP/EPA Władimir Putin przed doroczną telekonferencją z obywatelami Rosji. Fot. PAP/EPA

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w czwartek podczas dorocznej telekonferencji z obywatelami, że "nie można stawiać na jednej płaszczyźnie nazizmu i stalinizmu".

"Naziści bezpośrednio, otwarcie i publicznie proklamowali jako jeden z celów swojej polityki unicestwienie całych etnosów - Żydów, Romów i Słowian" - podkreślił Putin, dodając, że "przy całym zwyrodnieniu, przy wszystkich represjach, przy wywożeniu całych narodów reżim stalinowski jednak nie stawiał sobie za cel unicestwienia kogokolwiek".

"Próba postawienia na tej samej płaszczyźnie jednych i drugich nie ma żadnych podstaw" - powiedział.

Putin przyznał w czwartek, że Związek Radziecki po II wojnie światowej próbował narzucić krajom Europy Wschodniej własny model rozwoju i że czynił to przy użyciu siły.

"Po II wojnie światowej próbowaliśmy narzucić wielu krajom wschodnioeuropejskim własny model rozwoju i czyniliśmy to przy użyciu siły. Trzeba to przyznać. Nie było w tym niczego dobrego. Dzisiaj uderza to w nas" - oświadczył.

Według prezydenta "mniej więcej tak samo postępują dzisiaj Amerykanie, usiłując narzucić swój model praktycznie całemu światu". Putin dodał, że USA "też czeka niepowodzenie". (PAP)

mal/ kar/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL