Rada IPN przyjęła sprawozdanie prezesa Instytutu Łukasza Kamińskiego za 2011 r. - pierwszy rok jego działania. Zgodnie z ustawą o IPN, jeśli Rada nie przyjmuje sprawozdania, wnosi do parlamentu o odwołanie prezesa. Jak podano w piątek na stronach internetowych IPN, podczas czwartkowego posiedzenia Rady przyjęto sprawozdanie z działalności Instytutu za 2011 r., złożone przez Kamińskiego.
Na posiedzeniu na nowego przewodniczącego Rady wybrano prof. Andrzeja Chojnowskiego. Zastępcami zostali prof. Antoni Dudek, prof. Andrzej Friszke i dr Artur Mudrecki.
Nowo powołana w 2001 r. Rada IPN liczy dziewięciu członków. Są nimi - z nominacji Sejmu - historycy: Andrzej Chojnowski, Antoni Dudek, Andrzej Friszke, Andrzej Paczkowski i Tadeusz Wolsza; z nominacji Senatu - historycy Grzegorz Motyka i Bolesław Orłowski oraz - wyłonieni przez prezydenta Komorowskiego - prokurator IPN Antoni Kura i sędzia Mudrecki.
Rada - powołana na podstawie nowelizacji ustawy o IPN autorstwa PO z 2010 r. - ustala m.in. priorytetowe tematy badawcze i rekomenduje kierunki działań IPN, decyduje o grantach dla naukowców spoza IPN oraz opiniuje powoływanie i odwoływanie szefów pionów IPN. W przypadku odrzucenia rocznego sprawozdania prezesa IPN przez Radę, wnosi ona o jego odwołanie przez parlament.
W maju 2011 r. Rada zaproponowała parlamentowi wybór na prezesa IPN 38-letniego Łukasza Kamińskiego, który został powołany na tę funkcję w czerwcu. (PAP)
sta/ malk/ jbr/