Polska po 1989 roku

26.04.2017

Rada Miejska Łodzi utworzyła pięć nowych szkół; zaczną działać w 2018 r.

Pięć nowych szkół – cztery podstawowe oraz liceum – utworzono podczas środowej sesji Rady Miejskiej w Łodzi. To placówki, które miały się znaleźć w niezatwierdzonej ostatecznie sieci szkół, dostosowanej do reformy edukacji. Szkoły rozpoczną działalność we wrześniu 2018 r.

Jak tłumaczył odpowiedzialny za edukację wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela utworzenie tych pięciu szkół to efekt kompromisu z nauczycielami, dyrektorami szkół i rodzicami, jaki udało się wypracować podczas konsultacji dotyczących wdrażania w Łodzi rządowej reformy oświaty. Placówki te początkowo znalazły się w projekcie siatki szkół dostosowanej do nowego ustroju szkolnego. Nie został on jednak zatwierdzony, po zakwestionowaniu go przez łódzkiego kuratora oświaty Grzegorza Wierzchowskiego i odrzuceniu jego propozycji poprawek przez władze Łodzi.

W efekcie w Łodzi nie przyjęto specjalnej uchwały, na co radni mieli czas do końca marca. Oznacza to, że od nowego roku szkolnego rozpocznie się wygaszanie gimnazjów, ale nie przybędzie żadna nowa szkoła podstawowa.

"W trwających od stycznia konsultacjach zobowiązaliśmy się wobec mieszkańców do powołania czterech nowych szkół podstawowych oraz dwujęzycznego liceum i słowa dotrzymamy. Wszystkie ustalenia zostaną zrealizowane, ale nie w trybie ustawowym, które przewidują przepisy związane z reformą, lecz swoim tokiem. Nie będzie przekształcania szkół, ale będą one powoływane" – zapewnił wówczas wiceprezydent Trela.

Stosowne uchwały powołania pięciu nowych placówek edukacyjnych w Łodzi przedstawiono, a następnie przegłosowano podczas środowej sesji Rady Miasta.

Oznacza to, że magistrat utworzy cztery nowe szkoły podstawowe - nr 84 przy ul. Wici, nr 94 przy ul. Zacisze, nr 158 przy ul. Janosika i nr 198 przy ul. Czajkowskiego oraz Liceum Ogólnokształcące nr XI z siedzibą przy ul. Kopcińskiego z nauczaniem w języku francuskim i angielskim.

Powołane podstawówki będą zlokalizowane w budynkach, gdzie obecnie funkcjonują Gimnazja nr 3, 13, 33 oraz Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego. Natomiast liceum powstanie w budynku likwidowanego Gimnazjum nr 28.

Nauczanie w nowych szkołach rozpocznie się 1 września 2018 r.

"Padają pytania, dlaczego w przyszłym roku, a nie w tym. Musimy zdawać sobie jednak sprawę, że jesteśmy już w trakcie naboru. Zmiana daty na ten rok spowodowałaby zmianę w obwodach szkół, co wywróciłoby do góry nogami całą procedurę naboru" – wyjaśniła radna SLD Małgorzata Moskwa - Wodnicka.

Będący w opozycji w łódzkiej radzie radni PiS zapowiedzieli złożenie projektu uchwały utworzenia szkoły podstawowej przy ul. Dubois oraz trzech kolejnych podstawówek, o które w swojej opinii wnioskował łódzki kurator. (PAP)

bap/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL