Religia

09.01.2019

Rada przy abp. poznańskim: pamiętajmy o wybitnych Wielkopolanach

Do pielęgnowania pamięci o wybitnych Wielkopolanach i do inspirowania się ich losami wezwała Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim. W opublikowanym w środę oświadczeniu przypomniała zasługi m.in. kard. Augusta Hlonda, lekarki Wandy Błeńskiej czy o. Mariana Żelazka.

Autorzy dokumentu podkreślili, że rocznica odzyskania niepodległości w 1918 r., to czas, w którym należy wspominać "nie tylko trudne i dramatyczne narodziny II Rzeczypospolitej, ale także rozważać losy naszej Ojczyzny w okresie od odzyskania niepodległości aż po dzień dzisiejszy".

"W tych ostatnich stu latach, w których nie brakowało wzniesień i upadków, wielu synów naszej Ojczyzny swoją świętością, bohaterstwem czy nadzwyczajnymi osiągnięciami obywatelskimi zaskarbiło sobie pamięć i uznanie współczesnych Polaków. Na tej liście nie brak Wielkopolan, którzy swoją służbą Bogu i Narodowi, zasłużyli na nasz szacunek i którzy ze względu na swoje zasługi godni są przypomnienia".

Zdaniem członków rady jest to szczególnie ważne zwłaszcza obecnie, gdy "słychać zarówno w mediach, jak i wśród młodszego pokolenia, że mamy do czynienia tak z kryzysem autorytetów, jak i przewartościowaniem ocen zasłużonych Polaków".

Dokument przywołuje sylwetki szeregu wybitnych Wielkopolan: pochodzących z Wielkopolski oraz związanych z regionem osób duchownych i świeckich. Wśród nich wymieniono zasługi arcybiskupów poznańskich Augusta Hlonda, Antoniego Baraniaka i Walentego Dymka, założyciela kolonii dla trędowatych w Indiach werbisty Mariana Żelazka, o. Jana Góry czy o. Karola Meissnera.

W oświadczeniu przywołano też postacie wybitnych społeczników: hr. Władysława Zamoyskiego i Edwarda Raczyńskiego, prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego, dowódców powstania wielkopolskiego Stanisława Taczaka i Józefa Dowbora-Muśnickiego, adwokata uczestników Czerwca Stanisława Hejmowskiego czy misjonarki Wandy Błeńskiej, która ponad 40 lat pracowała jako lekarz w Ugandzie.

"Trzeba pamiętać, że jeszcze nie tak dawno o. Marian Żelazek czy Wanda Błeńska byli zupełnie albo prawie zupełnie nieznani w Wielkopolsce. Poszukujmy nieustannie nowych bohaterów, rozważajmy i przypominajmy zasługi wybitnych Wielkopolan dla Kościoła i Narodu" – napisali autorzy oświadczenia.

"W swoim życiu powinniśmy inspirować się duchowymi dążeniami i obywatelskimi dokonaniami wymienionych Wielkopolan. Polecajmy te dążenia dzisiejszej młodzieży, aby łatwiej mogła ona dokonywać właściwych wyborów" – stwierdzono w dokumencie.

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim została ustanowiona w 2002 r., aby podkreślić rolę i odpowiedzialność katolików świeckich za życie Kościoła lokalnego oraz umożliwienia im kształtowania życia społecznego. Członkowie Rady reprezentują różne środowiska życia naukowego, kulturalnego i społecznego. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL