26.08.2010. Gdańsk (PAP) - 1 września, w 71. rocznicę wybuchu II wojny światowej, na Westerplatte będzie miała miejsce rekonstrukcja historyczna obrony placówki "Prom". Udział w uroczystościach zapowiedzieli wstępnie prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.
(Fot. S. Kraszewski PAP)
Jak poinformowali w czwartek na konferencji prasowej przedstawiciele gdańskiego samorządu, rekonstrukcję obrony placówki "Prom" przygotowuje wspólnie z członkami grup rekonstrukcyjnych Bogusław Wołoszański, znany głównie z historycznego programu telewizyjnego "Sensacje XX wieku".
Inscenizacja rozpocznie się o godz. 4.45, czyli dokładnie w momencie, kiedy - przed 71 laty - rozpoczął się niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Rekonstrukcja odbędzie się u podnóża Pomnika Obrońców Wybrzeża, pod którym od lat tradycyjnie 1 września miasto organizuje uroczystości rocznicowe z udziałem mieszkańców.
Jak wyjaśnił na konferencji prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, w tym roku do samorządu zgłosił się Bogusław Wołoszański z propozycją uczczenia rocznicy rekonstrukcją, a miasto na ten pomysł przystało.
Wołoszański, który jest reżyserem pokazu, poinformował, że placówka "Prom", której obrona zostanie odtworzona, znajdowała się u brzegu Martwej Wisły. "Ze względu na swoje usytuowanie, była to placówka narażona na najsilniejsze ataki i na nią spadło pierwsze uderzenie" - powiedział dziennikarz.
"Placówkę odtworzymy z worków, siatek maskujących i ziemi. Zgodnie z historią zostanie ona obsadzona przez 21 polskich żołnierzy" - zapowiedział Wołoszański, dodając, że rekonstrukcja - oprócz obrony - obejmie też moment wycofania się żołnierzy do Wartowni nr 1, skąd kontynuowana była walka.
W 20-30-minutowej inscenizacji zostaną wykorzystane środki pirotechniczne oraz broń wzorowana na używanej przez polskie wojsko w 1939 roku. Rekonstruktorami będzie ok. 60 członków stowarzyszeń skupiających miłośników odtwarzania historycznych bitew, na czele z członkami Stowarzyszenia "Grupa Rekonstrukcji Historycznej i Lądowej Obrony Wybrzeża".
W czasie rocznicowej uroczystości na Martwej Wiśle, na której 1 września 1939 roku cumował niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein", będzie stała korweta - jeden z okrętów Marynarki Wojennej.
Jak poinformowali na konferencji przedstawiciele miasta, samorząd zapewni mieszkańcom chcącym obejrzeć widowisko autobusy, które dowiozą ich na Westerplatte. Na miejscu będą też telebimy, dzięki którym lepiej będzie można obserwować przebieg rekonstruowanej bitwy.
Przedstawiciele magistratu poinformowali, że udział w uroczystościach potwierdzili wstępnie prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.
Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Liczące ok. 200 żołnierzy polskie oddziały pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza - do 7 września 1939 r.(PAP)
aks/ hes/ mow/