Ofiara ludzi nauki w czasie okupacji niemieckiej przypomina nam dzisiaj, że za takie wartości jak wolność i wierność prawdzie trzeba czasami płacić najwyższą cenę – napisał w liście rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak.
Rektor krakowskiej uczelni w liście odczytywanym w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w kościołach Archidiecezji Krakowskiej wspominał przypadającą w tym roku 80. rocznicę Sonderaktion Krakau, podstępnego uwięzienia profesorów krakowskich uczelni i wywiezienia ich przez Niemców do obozów koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau, a także zamordowanie 25 profesorów i docentów wyższych uczelni wraz z domownikami w 1941 roku we Lwowie.
"Ich ofiara przypomina nam dzisiaj, że za takie wartości, jak wolność i wierność prawdzie trzeba czasami płacić najwyższą cenę" - podkreślił rektor.
Przypomniał słowa patrona uniwersytetu papieża Jana Pawła II, który w krakowskiej kolegiacie św. Anny mówił 8 czerwca 1997 roku: "Takich kart w dziejach Uniwersytetu było na pewno więcej, i nie tylko Uniwersytetu krakowskiego, innych również. Ale to są karty, które sprawiają, że ta nasza Alma Mater potwierdza się jako mater, mater, która cierpi, która składa ofiary".
Rektor Uniwersytetu Papieskiego wspomniał też o przeciwstawianiu się władzom komunistycznym, które w ramach walki z Kościołem w 1954 roku usunęły z Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydział Teologiczny.
"Ludzie odpowiedzialni za naukę nigdy nie pogodzili się z tą niesprawiedliwą decyzją. Głównym obrońcą krakowskiego Wydziału był wówczas prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński. Wielokrotnie podkreślał konieczność powrotu teologii do Krakowa. Ostatecznie, wobec nieustępliwości władz, z jego pomocą udało się uzyskać w 1959 roku orzeczenie Stolicy Apostolskiej, uznające ciągłość istnienia krakowskiego Wydziału Teologicznego, choć pozostającego poza strukturą Uniwersytetu. Wydział ten był początkiem Papieskiej Akademii Teologicznej i dzisiejszego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II" - przypomniał ks. prof. Zyzak.
Jak dodał, krakowski uniwersytet, który w tym roku obchodzi swoje pierwsze dziesięciolecie istnienia służy wyborowi "by opowiedzieć się za dobrem, prawdą i pięknem, a przeciwko złu, kłamstwu i brzydocie".(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ mkr/