Polska po 1989 roku

21.04.2016 aktualizacja 14.07.2016

Remont Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie

Pomnik Grunwaldzki w Krakowie. Fot. PAP/S. Rozpędzik Pomnik Grunwaldzki w Krakowie. Fot. PAP/S. Rozpędzik

W Krakowie rozpoczął się remont pomnika Grunwaldzkiego, stojącego na placu Matejki. Prace potrwają do końca czerwca i będą kosztować ok. 153 tys. zł. Do oczyszczania wykonanych z brązu rzeźb użyte zostaną m.in. łuski orzechów arachidowych.

Przeprowadzenie remontu zalecił Wojewódzki Konserwator Zabytków, bo wykonane z brązu rzeźby pokrywa gruba warstwa zanieczyszczeń. Pomnik nie był odnawiany, od kiedy w 1976 r. został ustawiony w miejsce zniszczonego podczas okupacji oryginału z 1910 r. upamiętniającego 500-lecie zwycięstwa nad Krzyżakami.

Pomnik został otoczony rusztowaniami. "Prowadzimy obecnie próby zabiegów konserwatorskich, ich efekt przedstawimy podczas komisji, która odbędzie się prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia. Po zaakceptowaniu otrzymanych rezultatów przystąpimy do pracy" – powiedziała PAP Maria Marzec z firmy, która będzie zajmować się konserwacją pomnika.

W ramach remontu zaplanowano m.in.: oczyszczenie z zabrudzeń rzeźb oraz wykonanego z granitu cokołu, uzupełnienie ubytków spoin ołowianych, które scalają kamienne bloki, mocniejsze przytwierdzenie tablic z herbami i naprawę drobnych uszkodzeń.

Rzeźby będą czyszczone najpierw gorącą parą wodną, a później specjalnie spreparowanymi i odtłuszczonymi łuskami orzechów arachidowych. "Kiedyś w ten sposób czyszczono z brudu samoloty. To bardzo skuteczna metoda, która pozwala na ściągnięcie zewnętrznej warstwy zabrudzeń przy zachowaniu patyny. Po oczyszczeniu rzeźby zostaną zabezpieczone gorącym woskiem" - mówiła w czwartek PAP dr inż. Elżbieta Maria Nosek, rzeczoznawca ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. konserwacji zabytków metalowych.

Pomnik Grunwaldzki w Krakowie przedstawia na szczycie monumentu króla Władysława Jagiełłę na koniu. Poniżej znajduje się postać wielkiego księcia litewskiego Witolda, u stóp którego leży ciało pokonanego wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego Urlicha von Jungingena. Pomnik został zaprojektowany przez Antoniego Wiwulskiego, a ufundowany przez kompozytora i polityka Jana Ignacego Paderewskiego.

W listopadzie 1939 r. Niemcy przystąpili do rozbiórki monumentu, która trwała do kwietnia 1940. Pomnik odbudowano w 1976 r. według modelu rekonstrukcyjnego, wykonanego przez Mariana Koniecznego. U podnóża pomnika znajduje się płyta Grobu Nieznanego Żołnierza.(PAP)

wos/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL